Читај ми!

Словенци продали "Aеродром Љубљана"

Словенија је продала "Аеродром Љубљана" немачкој фирми "Фрапорт" која има франкфуртски и још десет аеродрома у свету.

Конзорцијум продавача данас је с "Фрапортом" потписао купопродајни уговор, а директори Штефан Шулте и Змаго Скобир су после потписивања изразили уверење да словеначки главни аеродром чекају боља времена како у теретном тако у путничком саобраћају.

Немачка фирма ће за 75,5 одсто учешћa платити 177,1 милион евра, а за целу компанију када откупи и остатак акција ће морати да исплати 234,4 милиона евра.

"Истражили смо највишу могућу цену и превазишли почетна очекивања", рекао је на конференцији за штампу председник управе Матеј Пирц, док је председник управе "Фрапорта" Штефан Шулте нагласио  да љубљански аеродром "не отвара само врата до Словеније, већ и шире".

За љубљански аеродром је био заинтересован и француски "Vinci Airports" који продају Немцима сматра нерегуларном.

"Аеродром Љубљана" је на списку од петнаест предузећа за 15 приватизацију и у првом полугодишту ове године је забележио раст промета повећањем броја путника за 3,6 одсто на око 600.000, а терета за око 7,6 одсто на скоро 9.600 тона.

Први авион је на аеродром у Брнику, који данас носи име "Аеродром Јожета Пучника", слетео 1963. године, а редовни авио-саобраћај је био успостављен годину дана касније.

"Фрапорт" је прошле године остварио 2,56 милијарде евра прихода и 236 милиона евра чисте добити и данас има у власништву аеродром у Франкфурту и десет аеродрома у свету, између осталог у Турској, Сенегалу, Саудијској Арабији, Русији и Бугарској.

Број коментара 7

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 22. фебруар 2026.
6° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом