Читај ми!

Хапшења у Бањалуци због превара током поплава

Припадници Агенције за истраге и заштиту БиХ (СИПА) ухапсили су на подручју Бањалуке и Мостара четири особе осумњичене за организовани криминал, пореску утају и царинске преваре, саопштила је та полицијска агенција.

Према незваничним информацијама, у акцији кодног назива "Сејлор" ухапшен је директор "Сектор секјуритија" Драган Талић. Ухапшени су и Милош Милутиновић и Жељко Ђекић, сви из Бањалуке.

Ухапшен је и Домагој Марић из Мостара, а приведен је и инспектор Управе за индиректно опорезивање БиХ (УИО) Иван Петоњић, преноси Бета

Директор "Сектор секјуритија" се терети за кривично дело које нема везе са пословањем агенције на чијем је челу.

Ухапшени се терете да су као припадници организоване криминалне групе током мајских поплава вршили одређене малверзације приликом сачињавања листи о оштећењу робе у појединим фирмама тако што су фалсификовали и правили лажну документацију како би приказали већу штету него што заиста јесте, ради избегавања плаћања ПДВ обавеза.

Акција "Сејлор" је спроведена по налогу Тужилаштва и Суда БиХ. Тужилаштво БиХ је саопштило да су власници фирме "Баувелт" у оквиру које послују продајни објекти ОБИ, изместили велику количину робе намењене продаји, те сачинили лажну документацију да је роба уништена у складиштима услед катастрофалних мајских поплава.

Роба у вредности од више од четири милиона конвертибилних марака (око два милиона евра) тајно је измештена на друге локације како би се продала и уновчила.

Уз помоћ инспектора Управе за индиректно опорезивање сачињена је лажна документација да је роба оштећена и уништена у поплавама, како би се избегло плаћање ПДВ-а и дажбина на ту робу од око 1,5 милиона марака, за колико је оштећен буџет БиХ.

Истрагом је утврђено да су осумњичене особе намеравале да затворе пословне објекте ОБИ.

Из Управе за индиректно опорезивање БиХ саопштили су да та институција активно учествује у акцији "Сејлор", те да је контролом пореског обвезника који је тражио да му се отпише ПДВ на наводно уништене залихе робе, утврђено да та роба није уништена у поплавама, већ је премештена на друго место.

Из УИО су навели да је превара откривена захваљујући додатку уз ПДВ пријаву, такозваном Д-ПДВ који је уведен у априлу.

У додатку уз ПДВ пријаву обвезници морају дати податке о стању залиха, сировина и готових производа тако да је УИО имала комплетно пријављено стање залиха од свих пореских обвезника пре него што су БиХ задесиле катастрофалне поплаве.

"То конкретно значи да је врло лако открити покушај да неки порески обвезник покуша приказати да су му у поплавама уништене залихе или сировине пуно веће од оних које је имао на стању, према властитим подацима које је доставио УИО у свом додатку уз ПДВ пријаву за април, а која се достављала до 10. маја, свега неколико дана пре поплава у БиХ", наводи се у саопштењу.

ОБИ Маркет у БиХ је франшизни центар који ради искључиво на подручју Сарајева и нема никакве везе с фирмом која се спомиње у саопштењу Тужилаштва и СИПА у вези с акцијом "Сејлор", саопштено је из ОБИ Маркета.

Из те фирме наводе да је "Баувелт" одвојени правни субјект који је 1. јануара ове године изашао из франшизног уговора и нема лиценцу ОБИ-а нити ради под тим именом.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 23. фебруар 2026.
7° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом