"Која то зграда није у функцији Бога?"

То што црква гради станове и води хотеле је бизнис Митрополије, у славу Бога, а на добро народа, рекао митрополит црногорско-приморски Амфилохије. Од тог новца гради се храм у Подгорици и плаћају сиромашни свештеници, каже Амфилохије.

Митрополит црногорско-приморски Амфилохије каже да је то што црква гради станове и води хотеле бизнис Митрополије и да то ради "у славу Бога, а на добро народа".

Упитан да ли је то прави начин да се користи црквена имовина, Амфилохије је у кратком разговору за Вијести недјељом био категоричан.

"Природно. Када је црква на неправи начин било шта валоризовала? Црква све у славу Бога а на благослов људима ради, и тако је било у цркви две хиљаде година. Никада се друкчије није радило", навео је Амфилохије.

Упитан због чега Митрополија на својим атрактивним парцелама не гради старачке домове и тиме додатно покаже своју народну мисију, митрополит Амфилохије је навео да је Митрополија у материјалној немоћи.

"Отворили смо народну кухињу у Подгорици, народну кухињу на Цетињу. Већ годинама траје судски процес у Рисну око Ћуковића задужбине, која је власништво манастира Бања. И та имовина је између два рата била предвиђена, одлуком митрополита Гаврила Дожића да то буде старачки дом. Нажалост, дошло је послератно вријеме, то је цркви одузето, ми се сада судимо да нам се то врати и управо да то буде старачки дом", рекао је Амфилохије.

Његова црквена управа годинама је на мети критика због имовине и прихода који су нетранспарентни, али и повремених повластица које добијају у периодима пакта са власти. Амфилохије, међутим, каже да је потребно да се новинари "оцрквене" како би могли да схвате неке ствари.

"Која је то зграда која није у функцији Бога и часних људи? Нема такве", поручио је Амфилохије говорећи о парцелама у Будви на којима се уцртавају стамбене зграде.

Од зарађеног новца гради се храм

Осврћући се на медијске натписе да у Будви Митрополија има свој мотел "Подострог", Амфилохије је рекао да црква не води бизнис, већ га издаје, те се управо од тога новца и гради Храм Христовог васкрсења у Подгорици.

"Маинско-брајићка црквена општина чија је земља, односно добра цркве Света Петка на којој је изграђен мотел је била сиромашна. Када сам тамо поставио садашњег оца Бајковића, морале су друга црквена општина и митрополија да му плаћају месечну накнаду да би живео. Међутим, тамо су кроз онај мали мотел валоризовали земљу, тако да сада црквена општина може да има новца да обнови стару цркву и црквену зграду", објашњава митрополит.

С друге стране, истиче Амфилохије, прилози од те црквене општине, који нису мали, иду за градњу храма у Подгорици, а црквена општина од тог новца плаћа и неколико сиромашних свештеника.

Како каже, Општина Будва је добар партнер, иако је општински рачун почетком године био блокиран јер цркви Света Петка није уплатила милион и по евра на име изузете земље за градњу градске заобилазнице.

"Да нема тога новца, који Општина Будва надокнађује црквеној општини за изузету земљу, не бисмо могли да завршимо храм у Подгорици", истакао је митрополит.

Управо поред цркве Света Петка, како је рекао, предвиђена је изградња великог храма посвећеног апостолу Марку. Нацрт пројекта је готов и наредне године планира се почетак градње великог храма, једног од највећих на Јадрану.

Број коментара 32

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 13. фебруар 2026.
6° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом