понедељак, 08.04.2013, 15:54 -> 16:19
Месић: Скуп против ћирилице удар на поредак
Поруке са скупа против ћирилице су удар на уставни и законски поредак земље, поручио бивши председник Хрватске Стјепан Месић. Прихватање формуле: ћирилица је исто што и Србин, а Србин исто што и четник, доводи у питање и сам карактер државе, истакао је Месић.
Бивши председник Хрватске Стјепан Месић оштро је критиковао недељни скуп у Загребу против увођњења ћирлице у званичну употребу у Вуковару, оценивши да су упућене поруке удар на уставни и законски поредак земље.
"То није био скуп толеранције и демократског изражавања различитог мишљења, него скуп нетолеранције, неретко мржње, а недвосмислено отворене претње легално и демократски изабраној власти", навео је Месић у саопштењу које су пренели хрватски медији.
Претњу да ће се и силом спречити спровођење закона, односно постављање двојезичних натписа у Вуковару, Месић је оценио ударом на уставни и законски поредак земље, а појављивање у војним одорама јасним кршењем закона и додатним наглашавањем опасности онога што поручују.
"У питању је далеко више од ћирилице, а прихватање формуле: ћирилица је исто што и Србин, а Србин је исто што и четник, доводи у питање и сам карактер ове државе која би требало да буде демократска и правна држава равноправних грађана ", истакао је Месић и додао да би Европска унија требало јасније да подржи мањинска права у Хрватској.
Бивши председник Хрватске поручио је да га забрињава и изненађује "лакомислено потцењивање опасности што се крије у порукама нетолеранције и позивима на кршење Устава и закона".
Додаје да је недељни протест "потенцијално опасан показатељ којим би путем могли да крену они којима се из добро познатих разлога не свиђа овај или онај аспект садашње власти".
У Хрватској је на власти коалиција левог центра на челу са Социјалдемократском партијом.
Штаб за одбрану хрватског Вуковара, који окупља углавном удружења ратних ветерана, организовао је недељу у Загребу протест против увођења ћирилице у Хрватској на којем се окупило више од 20.000 грађана из целе Хрватске.
Организатори су тражили од владе да Вуковар хитно прогласи градом посебног пијетета у којем ћирилица никада неће бити уведена у званичну употребу. Најавили су да ће двојезичне плоче насилно скидати уколико влада остане при ставу да их постави.
Премијер Зоран Милановић поручио је синоћ да ће се закони поштовати и поновио да ће двојезичне плоче бити постављене после локалних избора који ће бити одржани у мају.
Последњи попис становништва показао је да у Вуковару живи више од трећине становника српске националности. Према закону, мањински језик и писмо могу бити уведени у званичну употребу уколико у некој локалној заједници живи више од 33 одсто припадника неке националне мањине.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 5
Пошаљи коментар