Читај ми!

Хрвати скептични према ЕУ

Мање од половине грађана Хрватске сматра да је улазак у ЕУ добар. Четвртини анкетираних је свеједно, а другој четвртини је то лош потез.

За 45,1 одсто грађана Хрватске улазак земље у Европску унију је добар, њих 26,6 одсто сматра да је подједнако добар и лош, а 25,6 одсто грађана сматра да је лоше ући у ЕУ, резултати су истраживање које је пред очекивани улазак земље у Унију у јулу, спровела агенција Ипсос Плус за Дневник Нове ТВ.

Истраживање је спроведено од 27. до 29. марта на узорку од 802 испитаних, две седмице уочи избора за Европски парламент.

На питања да ли их интересује шта се дешава у ЕУ, 57,3 одсто грађана одговорило је потврдно, њих 40,8 одсто то не интересује, а 1,8 одсто нема став око тога.

Грађани сматрају да су добре ствари код уласка Хрватске у ЕУ предност студирања у иностранству (76 одсто), лакше налажење посла у земљама ЕУ (72 одсто), лакше куповање и путовање у земље ЕУ (65 одсто), брже решавање судских спорова (59 одсто), куповање аутомобила по нижој цени (52 одсто), боља администрација (46 одсто), и смањење камата на кредите (41 одсто).

С друге стране, грађани се плаше да ће уласком у ЕУ поскупети храна и друге намирнице (45 одсто), да ће се повећати цена некретнина (35 одсто) и да ће теже наћи посао у Хрватској јер ће тржиште бити отворено за целу ЕУ (32 одсто).

Број коментара 5

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 27. јул 2025.
19° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом