Читај ми!

Запад се плаши терориста са Балкана

Запад страхује од могућности регрутовања потенцијалних терориста са Косова, БиХ, Албаније и Македоније, који се по физиономији не разликују много од других европских народа, што им омогућава да лакше изведу терористичке нападе у Европи, тврди бивши македонски обавештајац Горан Митевски.

Бивши македонски обавештајац Горан Митевски тврди да Запад посебно страхује од могућности регрутовања потенцијалних терориста са Косова, БиХ, Албаније и Македоније, који се по физиономији не разликују много од других европских народа, што им омогућава да лакше изведу терористичке нападе у Европи. 

Митевски сматра да главна опасност од експанзије вехабизма у региону долази са Косова, где се "вехабизам шири муњевито, као резултат хаоса, сиромаштва и кризе у тамошњој исламској верској заједници".

"Локални вехабисти крајем 2008. године почели су да прете малобројним католицима на Косову, иако само вербално, али то је био довољан повод да они започну да се исељавају са Косова. Случај са местом Јањево на Косову, где живе католици, драстичан је пример исељавања", истиче Митевски, пренели су македонски медији.

Митевски и други аналитичари, како се наводи, сматрају да је започео процес који ће трајати годинама и да је то тест за Европу.

Према иностраним безбедносним стуктурама присутним на Косову, већ је идентификована група покретача вехабизма на Косову, наводе македонски медији.

На њиховим листама су Екрем Авдију, који се школовао у Медини, а сада је имам у јужној Косовској Митровици, Бајрам Аслани из Иса-Бегове џамије у Косовској Митровици, Кастриот Дука из џамије у Србици, као и имам Реџеп Љушта.

Истраге безбедоносних служби Еулекса показале су да је у игри неколико исламских невладиних организација, за које постоје сумње да су илегално умешане у финансирање вехабизма на Косову.

Међу њима су најактивније Рука помоћи, Икра, Дрита, Савез исламске омладине, као и Ирански културни центар Курани из Призрена.

Број коментара 17

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 23. јул 2025.
26° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом