понедељак, 11.03.2013, 10:28 -> 15:44
Љубљанска банка, крај спора
Премијери Словеније и Хрватске потписали меморандум о решавању проблема штедње у Љубљанској банци. Словеначка влада меморандумом се обавезује да ће хитно покренути поступак за ратификацију хрватског приступног уговора са ЕУ.
Словеначки премијер Јанез Јанша и његов хрватски колега Зоран Милановић у Мокрицама су потписали Меморандум о сагласности којим је договорено да ће се решење спора око Љубљанске банке пронаћи у оквиру сукцесије.
Меморандумом се судски спорови хрватских банака о пренесеној штедњи стављају у мировање, а словеначка влада одмах ће у парламенту покренути поступак ратификације хрватског приступног уговора.
Словеначки премијер у оставци навео је да се парафирањем споразума словеначке и хрватске стране у дугогодишњем спору решава и последње отворено питање које је било препрека ратификацији, док је Милановић оценио да решење задовољава и једну и другу страну.
"Овај меморандум решава и последње отворено питање између две државе које је стајало на путу до коначне ратификације хрватског приступног уговора за улазак у Европску унију", навео је Јанша.
Словеначка влада још ове седмице ће упутити у парламент захтев за почетак процеса ратификације, рекао је Јанша који сматра да ће комплетан поступак бити "завршен до краја марта".
Његов хрватски колега поручио је да две државе сада коначно имају договор.
"Договор је тражио мало добре воље, мало контаката, деловања стручњака, министара, преговарача. Сада имамо решење које задовољава и једну и другу страну", рекао је Милановић.
На питање да ли ће Љубљанска банка ући на хрватско тржиште, Јанша је одговорио да ће након уласка у ЕУ Хрватска постати део европског јединственог тржишта где важе правила о слободном кретању капитала, па ће се европска правила о банкама односити и на Хрватску, преноси агенција Хина.
Милановић жали што Љубљанска банка није присутна на хрватском тржишту последњих 20 година.
"То је била банка од поверења. Да су проблеми били решени раније, Љубљанска банка је могла прва да уђе на хрватско тржиште и заради милијарде", сматра хрватски премијер.
Словенија је једина земља Европске уније која још није започела процес ратификације, условљавајући га решавањем спора у случају страрих девизних штедиша Љубљанске банке, а уз њу још четири земље нису довршиле поступак ратификације.
Хрватска би 1. јула требало да постане стална чланица Уније.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар