понедељак, 18.02.2013, 10:58 -> 12:23
Хрватска одузима личне карте избеглицама
Срби који су из Хрватске избегли и живе у Републици Српској добили позив да врате личне карте, што би им онемогућило да поврате своје власништво у Хрватској, станове, куће, земљиште и шуме. Сличан проблем имају и избеглице у Србији.
Десетине Срба избеглих из Хрватске који живе у Републици Српској добили су позиве, директно из Хрватске или преко Конзулата у Бањалуци, да врате личне карте након што је на снагу ступио нови Закон о пребивалишту.
Тим законом предвиђено је одузимање личних карата особама које не живе на пријављеним адресама и немогућност аплицирања за обнову или повраћај имовине, али и губљење бирачког права, ако полиција утврди да лице не борави на пријављеној адреси.
Овим ће скоро 7.000 Срба у Републици Српској избеглих из Хрватске бити онемогућено да врате своје станове, затраже обнову имовине, накнаду штете или повраћај шуме и земљишта.
Хрватским полицајцима дата су овлашћења да особе које не затекну на адреси на којој су пријављени једноставно буду избрисане.
Бошко Бјелић који је избегао из Хрватске и живи у Бањалуци каже да је путем хрватског конзулата добио позив из Пакраца да донесе личну карту како би била поништена.
Председник Удружења Срба избеглих из Крајине и Хрватске Петар Џодан каже да одузимање личних карата избеглицама траје већ месецима.
"Од усвајања Закона о пребивалишту Хрватске одузимање личних карата само је масовније и убрзаније", рекао је Џодан Гласу Српске.
Он је додао да је тражио и помоћ од Самосталне демократске српске странке у Хрватској, али да ни они немају начина да помогну избеглим.
Коалиција удружења избеглица у Србији упутила је, пре десетак дана, Влади Србије иницијативу да са Хрватском потпише билатерални споразум како би се максимално покушала заштитити имовинска и стечена права оштећених Срба избеглих из Хрватске и на тај начин одложити примена спорног Закона о пребивалишту.
Џодан је објаснио да БиХ већ има такав споразум са Хрватском, али да се права Срба без обзира на то крше, а представници избеглих Срба немају начина да их заштите.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 16
Пошаљи коментар