уторак, 15.01.2013, 10:59 -> 11:36
Политичка превирања у Словенији
Расту притисци на премијера Словеније Јанеза Јаншу да поднесе оставку, због налаза антикорупцијске комисије. Премијер ни не размишља о оставци јер све сматра покушајем своје политичке дискредитације.
Словеначка Демократска странка пензионера (ДЕСУС), коју предводи министар спољних послова Карл Ерјавец, позвала је премијера Јанеза Јаншу да поднесе оставку, због налаза противкорупцијске комисије, у супротном та странка најављује излазак из владе.
"Донели смо закључак и захтевамо оставку премијера Јанше, у супротном ДЕСУС ће изаћи из владајуће коалиције", поручио је Ерјавец након састанка вођства странке.
Претходно, сличан закључак донела је и Грађанска листа Грегора Виранта који је најавио да ће се њихова два министра повући из владе, а он дати оставку на место председника парламента уколико се Јанша не повуче "у року од десет дана", односно не препусти место премијера неком другом из своје странке, или омогући стварање друге коалиције.
За разлику од Виранта, преноси агенција Хина, Ерјавец је оценио да је "врло мало маневарског простора" за формирање владе без Јанше, или за прелазну владу техничке природе и да ће се криза, најверојатније, "размрсити" тако да ће већ у мају морати да буду одржани превремени избори.
Одлуку у вези с насталом коалиционом и политичком кризом требало би да донесе и Словеначка народна странка (СЛС), као и странка Нова Словенија (НСИ).
Словеначки медији јављају да је председник СЛС-а Радован Жерјав, такође, склон позиву Јанши да да оставку, с тим да садашња коалиција најпре почетком марта у парламенту одлучи о још неким од кључних закона које се од ње очекују.
Председница НСИ Људмила Новак, која важи за најближу Јаншину савезницу у садашњој коалицији, позивала је све странке и премијера да промисле шта је у садашњој ситуацији државотворни потез, али је одбила да се изјасни о томе да ли једино решење за што скорашњу политичку стабилизацију Јаншина оставка.
Иако је јасно да се с одлукама Вирантове и Ерјавчеве странке Јаншина петостраначка коалиција практично распала, медији најављују да би решавање кризе могло потрајати данима, па и недељама.
Јанша, како тврди, не сматра да би због налаза Комисије требао да да оставку и о томе ни не размишља јер "све сматра покушајем своје политичке дискредитације".
Иза њега је чврсто стала и његова Словеначка демократска странка, најјача у влади с четири министарска места.
Наредних дана биће настављене консултације председника државе Борута Пахора с политичким првацима о томе како пронаћи излаз из сложене ситуације. Пахор је најавио наставак консултација, али је нагласио да "одлуке нису на њему, него на влади, премијеру и коалицији".
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар