петак, 23.11.2012, 11:42 -> 13:16
Готовина почасни грађанин Сплита
Генерал Анте Готовина проглашен за почасног грађанина Сплита. Одлука донета на иницијативу градоначелника Сплита, "из захвалности за све заслуге током Домовинског рата и након њега".
За почасног грађанина Сплита проглашен је генерал Анте Готовина. Почасна повеља биће му уручена на свечаној седници градског већа. Одлука је донета на иницијативу градоначелника Сплита Жељка Керума.
Свих 22 присутних одборника подржало је предлог, а по усвајању сви су устали и пљеском поздравили проглашење Готовине за почасног грађанином Сплита.
У образложењу прочитаном уочи гласања, наведено је, између осталог, да је генерал Готовина свој ратни пут започео 1991. године на бојишту Западне Славоније, а током Домовинског рата био је командант шесте оперативне зоне Сплит, командант Зборног подручја Сплит те током акције "Олуја" командовао сектором Југ.
Наводи се и да град Сплит жели "из захвалности за све заслуге током 'Домовинског рата' и након њега, генералу Готовини доделити признање почасног грађанина".
Удружење бранитеља, инвалида и удовица Домовинског рата Подравке (УБИУДР) предложило је Градском већу Копривнице да генералa Маркача прогласи почасним граданином Града Копривнице.
Генерал Маркач је јунак хрватског Домовинског рата, који је био оснивач и на челу специјалне полиције те је дао изузетан допринос у ослобођењу Хрватске, рекао је председник Удружења Младен Павковић.
Он је додао да је Маркач, саборски заступник из овог краја, заједно са својим саборцем генералом Анте Готовином, годинама био неоправдано оптужен и невин у Хашком притвору где је такође показао и доказао како се достојанствен бори за истину о стварању хрватске државе.
"То је најмање што овај град може учинити за човека који био међу првима када је требало", наводи Павковић.
Апелационо веће Хашког трибунала 16. новембра је ослободило хрватске генерале Анту Готовину и Младена Маркача кривице за прогон српског становништва из Книнске крајине 1995, поништивши првостепену пресуду којом је Готовина био осуђен на 24 године затвора, а Маркач на 18 година затвора.
Исцепана застава Хрватске
Хрватска застава, окачена на јарболу поред спомен-крста за погинуле хрватске војнике код слапа Крчић у Книну, скинута је и поцепана. Поводом овог догађаја су кнински ратни ветерани запретили да неће бити толерантни према онима који то чине.
Председник Удружења хрватских бранитеља лечених од посттрауматског стресног синдрома, Младин Милошевић Книн изјавио је да "с великим огорчењем ветерани осуђују овај вандалски чин цепања заставе у ситуацији када смо сведоци да се у Србији само пре неколико дана ритуално и срамотно спаљивала хрватска застава од стране оних који се никада не могу помирити с поразом у одбрамбеном рату који су доживели од победничке хрватске војске".
Последњих година забележено је неколико оштећења хрватских обележја, како на Овчари код Вуковара, тако и у Книну, где је својевремено оштећен и Споменик победи, а увек се испоставило да су то учинили Хрвати, преноси Танјуг.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 2
Пошаљи коментар