четвртак, 22.11.2012, 14:57 -> 16:16
Хрватска тражи документацију из Хага
Државно тужилаштво Хрватске затражило од хашког тужилаштва целу документацију о поступку против тројице хрватских генерала, ослобођених кривице за злочине у "Олуји". Документација затражена у циљу даљег поступка у случајевима ратних злочина.
Хрватско државно тужилаштво затражило је достављање документације хашког тужилаштва о поступку против тројице хрватских генерала, ослобођених оптужби за злочине у "Олуји".
Како је наведено на интернет страници тог тужилаштва, документација из Хага затражена је за потребе даљег поступања у предметима због кривичних дела ратних злочина по којима већ поступају надлежна жупанијска тужилаштва.
У вези с напретком у предметима ратних злочина, који су означени као национални и регионални приоритети, јуче су се састали представници тужилаштва, дирекције полиције и жупанијских тужилаштава који раде на предметима ратних злочина, наводи се у саопштењу.
На састанку је указано на потребу да се од других агенција и оних који имају архиве затражи достављање свих података који се односе на поједине случајеве, а документација ће се затражити и путем међународне правне помоћи.
"Разматрано је и остваривање Стратегије за истраживање и процесуирање ратних злочина почињених од 1991. до 1995. године, коју је направило хрватско министарство правде, као и акционог плана државног тужилаштва, а наглашена је и потреба појачаног ангажмана полицијских службеника и државних тужилаца на откривању починилаца кривичних дела и прикупљању података", истичу у тужилаштву.
Представници владе често истичу да Хрватска жели да процесуира злочине у "Олуји", али је, на најаве нових оптужница за злочине у "Олуји" које су јуче стигле и из Србије, више министара изјавило да оне не могу утицати на ослобађајућу пресуду хрватским генералима.
У "Олуји" је у бившем сектору "Југ", који је обухватао северну Далмацију и јужну Лику, за време "Олује" и након ње убијено или нестало 410 српских цивила, али је генералима суђено за злочине на знатно мањем подручју.
У УН сектору Север, који је обухватао Банију и Кордун, побијено је или нестало 268 српских цивила, али за те злочине нико није оптужен.
Одбрана генерала Анте Готовине и Младена Маркача који су недавно ослобођени, као и Ивана Чермака који је ослобођен лане, више пута је указала на важност документације хашког тужилаштва из поступка против њих.
Готовинин адвокат Лука Мишетић рекао је да су током суђења прихваћен докази за 44 жртве ратних злочина, што је 15 пута мање од броја цивилних жртава који су у својим извештајима наводиле невладина удружења.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 7
Пошаљи коментар