Читај ми!

Олтар стар осам миленијума

У Бугарској је пронађен глинени, неолитски олтар стар 8.000 година. Од скора је изложен у граду Враца.

Јединствен глинени олтар стар 8.000 година изложен је у граду Враца у западној Бугарској. Олтар је пронађен пре годину дана на локацији "Валога" код села Оходен, а са већом поузданошћу, тек ове године, му је одређена старост, пишу бугарске Вести.

Аутор истраживања, археолог Георги Генецовски, каже да олтар нема аналогију ни на Блиском Истоку, ни у Европи, јер је једини приближан пандан олтару из Оходена више од четристо година млађи и пронађен је код Тулуза у Француској.

Генецовски објашњава да је олтар имао значјано место у религиозном животу рано неолитских људи, пошто су у њему пронађени дарови у виду јелењих лобања и рогова.

То је ипак скоро типично за култ плодности који су људи неговали у тако дубокој праисторији, додаје Генецовски.

Иначе, олтар је пронађен непосредно уз "Храм сунца" за који бугарски научници верују да је био велико рано неолитско културно средиште, старо такође осам миленијума.

Број коментара 4

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 22. јул 2025.
28° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом