Читај ми!

Примедбе на бирачки списак

Црногорска опозиција и невладине организације, уочи предстојећих парламентарних избора, сумњају у постојање нерегуларности у бирачком списку. Из владајуће коалиције одговарају да су приче о шест хиљада мртвих и 14.000 двоструко уписаних нетачне и злонамерне.

Невладина организација МАНС поднела је, уочи парламентарних избора у Црној Гори 14. октобра, кривичну пријаву против надлежних министара и њихових помоћника, због сумње да је много нерегуларности у бирачком списку. Сличне примедбе има и опозиција.

Из владајуће црногорске коалиције одговарају да су приче о шест хиљада мртвих и 14.000 двоструко уписаних у бирачки списак нетачне и злонамерне, односно алиби опозиције за изборни пораз.

Према прошлогодишњем попису, у Црној Гори живи 475.000 пунолетних грађана. А према бирачком списку за предстојеће изборе, гласача је 514.000. Велика разлика између та два податка последица је чињенице да је значајан број људи из дијаспоре и даље у бирачком списку.

"Власт то уме да злоупотреби тако што имају информације ко из дијаспоре на дан избора неће бити ту, па онда издају ад хок лична документа неком лицу које се затекне у Црној Гори, које, иначе, нема бирачко право, па му онда издају личну карту са његовом фотографијом, а подацима оног лица које је у бирачком списку а зна се да неће доћи", каже Велизар Калуђеровић из Социјалистичке народне партије.

Миодраг Вуковић из Демократске партије социјалиста такве тврдње назива елементарним и ноторним будалаштинама.

"Наш списак је доступан странкама четири године, не само пред изборе, то је преседан. Наш бирачки списак је доступан и невладиним организацијама, да виде да ли има мртвих душа, двоструко уписаних. И сад је као намештен да неко добије изборе. Нађите ми ту логику", каже Вуковић.

Из опозиције подсећају да им власт никада није омогућила да упореде базу података личних карата и базу података бирача, а из невладиних организација упозоравају да и једни и други злоупотребљавају личне податке бирача у акцији "Сигуран глас".

"То говори да се активистима не дају само инфрмације ко су потенцијални бирачи, већ и јединствени матични број, који омогућава приступ свим јавним базама података", наводи Златко Вујовић из црногорског Центра за мониторинг.

Да би се отклониле сумње о нерегуларностима у бирачком списку, у Центру за мониторинг сматрају да би у Црној Гори, баш као и у Србији и Хрватској, требало променити Закон о пребивалишту.

Како многи, из различитих разлога, пријављују лажно пребивалиште, саветују измене закона које подразумевају теренску проверу тачности података из пријаве пребивалишта.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 28. јул 2025.
20° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом