Читај ми!

Локални избори у БиХ

Одржани пети локални избори у постдејтонској Босни и Херцеговини. У Федерацији се гласало за 78 општинских скупштина, у Републици Српској за 58 и пет градоначелника. Бирана и Скупштина Дистрикта Брчко.

У Босни и Херцеговини одржани су пети локални избори, од потписивања Дејтонског мировног споразума. До 19 часова, грађани су гласали за локалну власт у 136 скупштина општина, 58 у Републици Српској и 78 у Федерацији БиХ. Бирало се и пет градоначелника у РС, као и нови састав Скупштине Дисктрикта Брчко.

Прве резултате избора Централна изборна комисија БиХ (ЦИК) саопштиће у поноћ. До 16 сати излазност на изборе је износила 43,91 одсто. У Федерацији БиХ износи је 42,41 одсто, у Републици Српској 46,42 а у Дистрикту Брчко 41,84 одсто.

Биралишта су отворена јутрос у седам часова, у свим градовима и општинма, осим у Мостару. Због проблема на једном бирачком месту у Сребреници, гласање је трајало један сат дуже.

Председник ЦИК-а Бранко Петрић изјавио је, раније данас, на конференцији за новинаре у Сарајеву да је највише грађана гласало на Палама, у Трнову, Горажду, Купресу, Калиновику, а најмање у Тузли и Сребреници.

Иако је реч о изборима на локалном ниову, они су у БиХ и у Европској унији оцењени као веома значајни. Специјални представник ЕУ за Босну и Херцеговину Петер Соренсен изјавио је на Палама да је саставни део пута БиХ ка Европи да она још једном покаже да може водити квалитетан и одговарајући изборни процес.

На локалним изборима у РС и Федерацији БиХ учествовало је укупно 383 политичка субјекта - 84 партије, 59 коалиција, 224 независна кандидата и 16 листа независних кандидата. Оверен је укупно 30.351 кандидат - за начелнике, односно градоначелнике 550 кандидата, за одборнике 29.652 и 149 кандидата за гарантована места за представнике националних мањина.

У бирачки списак укупно је уписано 3.144.296 бирача и то по категоријама: редовних 3.085.546, а за гласање путем поште 37.359. Особе са статусом расељених, њих 10.709, гласале су одсуству.

Неправилности у Сребреници?

Пажња медија усмерена је на бирачка места у општини Сребреница где су грађани бирали начелника између два кандидата, бошњачког Ћамила Дураковића и кандидата свих српских странака Весну Ковачевић.

Бирачко мести у сребреничком Културном центру, предвиђено за гласање на непотврђеним гласачким листићима, отворено је након полусатног прекида, рекао је председник бирачког одбора на том биралишту Шевко Ћивић.

Рад тог бирачког места биће продужен за око сат времена, што због привременог затварања, што због јутрошњег кашњења при отварању. Бирачко место је привремено било затворено због неусаглашености чланова бирачког одбора са ОИК-ом, што је изазвало пометњу међу бирачима.

Реч је углавном о неколико стотина Сребреничана, већином Срба, избеглих у Србију и друге крајеве, којима још нису обновљене њихове у рату порушене и попаљене куће, а који су се пријавили за изборе у матичној општини након 23. септембра.

Посматрачи ОХР-а, Савета Европе, америчке Амбасаде у БиХ били су на овом бирачком месту и регистровали проблеме који су довели до прекида рада биралишта. Централна изборна комисија је саопштила да је добила податак да је до 11 сати у Сребреници изашло нешто више од два одсто бирача, што није узато у обзир и сматра се нерелевантним податком.

У Сребреници, у којој живи између пет и шест хиљада грађана, у бирачке спискове је уписано 14.090 бирача.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 28. јул 2025.
22° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом