понедељак, 25.06.2012, 07:30 -> 17:12
Хрватска слави Дан државности
У Хрватској Дан државности, обележавање 21. године од одлуке Сабора да покрене поступак раздруживања од осталих југословенских република. Цена самосталности била висока, рекао хрватски премијер Зоран Милановић на свечаној седници поводом годишњице државности. Хрватска остварила сан Фрање Туђмана, истакао директор "Веритаса" Саво Штрбац.
Хрватска данас прославља 21. годишњицу проглашења независности, обележавајући дан када је Сабор донео одлуку о суверености и самосталности те земље.
Хрватска влада одржала је, поводом Дана државности, свечану седницу којој су присуствовали и хрватски председник Иво Јосиповић, премијер Зоран Милановић и потпредседник Сабора Јосип Леко.
"Дан државности и Дан независности нису исто јер хрватска државност своје корене вуче још из века од првих кнезова", рекао је Милановић у говору којим је подсетио на значење 25. јуна 1991. године када је тадашњи Сабор донео одлуку о самосталности Хрватске.
"Цена коју је требало платити била је висока, таква каква је требало да буде и друге није било", истакао је Милановић.
"Иако је од 11. века Хрватска пала под стране господаре, континуитет државности никад није прекинут, док је хрватска независност настала 1991. године. Пре 21 годину донета је одлука да Хрватска иде својим путем, а онда је уследио тешки рат", рекао је Милановић и додао да не би било тако да је "неко питао Хрвате".
"За ово што имамо данас, људи су давали животе, здравље, душу и тела", поручио је Милановић.
Председник Јосиповић се у свом обраћању заложио за споразумевање и сарадњу власти и опозиције.
"Не треба нам никаква велика коалиција, али нам треба више разумевања у остваривању кључних националних циљева ",поручио је Јосиповић и нагласио да одговорност за даљи развој Хрватске лежи и на владајућој коалицији, али и на опозицији.
Свечаној седници претходило је јутрошње полагање венаца и паљење свећа на загребачком гробљу Мирогој.
Штрбац: Хрватска остварила сан - подношљив број Срба
Директор Документационо-информативног центра "Веритас" Саво Штрбац рекао је Хрватска остварила сан свог председника Фрање Туђмана, који је својевремено рекао да број Срба треба свести на подношљив ниво.
Штрбац је подсетио на план бившег хрватског председника Туђмана, који је казао да ће проблем Срба, као реметилачког фактора, за сва времена бити решен када их буде у подношљивом броју.
"Хрвати су остварили свој сан. Добили су државу без Срба или са једним подношљивим бројем, како су они рекли. План Туђмана је да ће проблем Срба, као реметилачког фактора, за сва времена бити решен када их буде мање од три одсто", рекао је Штрбац поводом 21. годишњице хрватске независности.
Он је навео да, с једне стране, разуме Хрвате, али да не разуме то што им је благослов дала и сад им даје међународна заједница, која их прима у све евроатлантске институције и поред тога што није обезбеђен повратак прогнаних Срба.
Штрбац каже да Хрвати сада предлажу да њихов модел решавања положаја мањина буде огледни пример за цели регион, па и свет.
"Слушам да је хрватски модел трагања за несталима пример за цели свет и да по том њиховом моделу раде и остали. То је болесно кад гледамо положај српске мањине који је далеко од нормалног, а камоли да буде неком за углед", рекао је Штрбац агенцији Срна.
Штрбац истиче да Хрвати заборављају да су извршили етничко чишћење и да са "остацима остатака" праве неки светски модел.
Пресуде против повратника
Он је подсетио да су Хрвати обновили куће Србима, а да је против оних који се нису вратили у року од месец дана од када су примили обавештење већ "пале и пресуде".
Према његовим речима, око 150 тужби отишло је на суд против оних који се нису вратили да им се одузму станови, а биће и кривичних гоњења против Срба зато што су преварили државу Хрватску да ће се вратити, а нису то учинили.
Сабор је 25. јуна 1991. године покренуо поступак раздруживања од осталих југословенских република, што се у Хрватској слави као Дан државности и представља државни празник.
Такву одлуку Сабор је донео на основу референдума, који су Срби из Хрватске већином бојкотовали. Излазност на референдуму износила је 83,56 одсто, а 93,24 одсто грађана који су гласали изјаснило се за независност Хрватске.
Агенција Хина наводи да је посредством међународне заједнице, а ради лакших преговора о раздруживању међу бившим југословенским републикама, Брионском декларацијом утврђено тромесечно одлагање примене Уставне одлуке донесене у Сабору 25. јуна.
По истеку мораторијума, 8. октобра 1991. године, Хрватска је једногласном одлуком Сабора раскинула све државно-правне везе са осталим републикама тадашње СФРЈ и постала независна држава. Тај датум обележава се као Дан независности.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 5
Пошаљи коментар