Читај ми!

Визел се одрекао признања Мађарске

Румунски нобеловац Ели Визел оштро осудио мађарски парламент за одавање почасти Јожефу Њиру и одрекао се награде коју му је 2004. године уручио мађарски председник. Њиро био члан мађарске владе за време другог светског рата и присталица нациста.

Нобеловац Ели Визел саопштио је да се одриче мађарске награде коју је примио 2004. године, јер су највиши званичници из Будимпеште недавно присуствовали церемонији за симпатизера нациста.

Та церемонија, одржана пре неколико недеља, увредила је 83-годишњег Визела који је преживео холокауст са још две сестре, а његове родитеље и сестру су у смрт послали мађарски званичници, преноси Танјуг

У писму председнику мађарског парламента Ласлу Коверу, Визел је истакао да не жели да буде повезан са активностима као што је церемонија одржана 27. маја за Јожефа Њира, члана мађарског парламента у Другом светском рату, кога зове "фашистичким идеологом" и "антисемитом", преноси АП.

"Био сам дубоко запрепашћен и огорчен када сам сазнао за ваше учешчће, заједно са државним секретаром за културу Гезом Соћом и Габором Воном, лидером ултрадесне партије "Јобик", написао је Визел и додао да се одриче Великог реда крста за заслуге, који му је доделио мађарски председник.

На молбу да прокоментарише писмо, портпарол мађарског парламента је најавио да ће Ковер одговорити током недеље и да је Соћ дао оставку, а Вона није за сада одговорио на захтев за коментар.

Прошломесечна церемонија за Њира првобитно је планирана као поновно полагање урне у делу бивше Аустро-Угарске, који је сада у Румунији и где је Визел рођен.

Ту територију је анектирала Мађарска, савезница Хитлера у то време, а Визел, његови родитељи и сестре су депортовани из града Сигета. 

Церемонија у румунском граду Одорхеју Секујеск одржана је без полагања урне, јер су се румунски званичници успротивили.

Иначе, Њиро је био посланик мађарског парламента, док је та земља била савезница нацистичке Немачке у Другом светском рату.

По завршетку рата, побегао је пред Совјетима 1945. године и настанио се у Шпанији, где је умро и сахрањен 1953. године. Њиро је био и песник и његова дела се још увек читају у Мађарској и на списку су препоручене литературе за школе.

Визел, који живи у Њујорку, као разлог за одрицање од награде навео је то "што је покојни ратни диктатор Миклош Хорти, који је послао 500.000 Јевреја у Аушвиц 1944, постао поново херојска личност у својој земљи".

"Не верујем у колективну кривицу, али верујем у заузимање става о ономе што се данас дешава. Мађарска греши што слави и одаје поштовање фашистима", рекао је Визел.

У писму Коверу, Визел је написао да је у последњим месецима "постало јасније да међарске власти охрабрују заташкавање трагичних и злочиначких епизода прошлости Мађарске, посебно умешаност мађарске владе у депортацију и убиства стотина хиљада својих јеврејских грађана".

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 15. јул 2025.
29° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом