недеља, 17.06.2012, 07:30 -> 19:34
Нови покушај спасавања Грчке
У колевци демократије понављају се парламентарни избори. Политичке партије излазе на поправни испит, нови покушај спасавања земље од банкротства. За власт се боре 22 партије и коалиције. Бомба бачена испред грчке телевизије.
19.31 - Прве излазе анкете показују да ће Нова демократија освојити 27,5 до 30,5 одсто гласова, а крајње левичарска Сириза 27 до 30 одсто.
19.00 - Затворена биралишта на поновљеним парламентарним изборима у Грчкој.
Грчке политичке странке излазе на поправни испит - нове парламентарне изборе, кључне за будућност земље, али и евра. Гласачи бирају између 22 странке или коалиције, подељене на присталице и противнике плана за финансијски спас земље.
Да би се одмакла од ивице банкротства, Грчкој је потребна стабилна влада. Готово подједнаке шансе да је формирају имају конзервативна Нова демократија и левичарска Сириза.
Почетком маја, Грци су, кажу, гласали - стомаком, јер већина тешко преживљава економску кризу. Зато су казнили конзервативну Нову демократију и социјалистички ПАСОК, јер сматрају да их је њихова неодговорна економска политика учинила зависним од стране помоћи.
"Народ се у мају издувао. Било је много беса, али се надам да је он потрошен и да ће сада избори имати рационалан, уместо емотивни аспект", каже професор професор Танос Веремис са атинског универзитета.
Последње провере расположења гласача показале су да вероватно ниједна странка неће освојити довољно гласова да сама састави владу, али није искључено да премијер постане Алексис Ципрас, лидер Сиризе, коалиције радикалне левице.
Нова политичка звезда је против мера штедње као услова за новчану помоћ и најављује да ће поцепати споразуме са Европском унијом и ММФ-ом.
"У понедељак ће план за спасавање бити прошлост. Кажемо не том споразуму, али кажемо да евру уз национални план опоравка који ће поново изградити економију и одбранити народ од банкрота", поручио је Алексис Ципрас лидер Сиризе.
Свима је јасно шта би то значило за готово празну грчку државну касу, а онда и евро, па Ципраса многи зову злим духом еврозоне. Неки медији јављају да у државној каси има још само две милијарде евра.
Због страха од финансијске пропасти, Грци подижу уштеђевину из банака. Европљани их често оптужују да су неодговорни и да доводе у опасност заједничку валуту.
"Постоје чак они који се кладе против Грчке, евра и еврозоне. Чули смо невероватне ствари, посебно у овом периоду када се, на пример у Србији, људи спремају за одлазак на летовање. Чули смо и нагађања која су потпуно неоснована, али верујем да Срби знају да је Грчка земља која и даље нормално функционише. Знамо да морамо да се ухватимо у коштац са системским проблемима, који не погађају само Грчку, него и већину земаља на југу Европе", каже Петрос Царухис, саветник за медије Амбасаде Грчке у Београду.
Какав год резултат избора био, упозоравају аналитичари, за грчки народ, штедео или не, остао у еврозони или не, нема безболне будућности, јер за економски опоравак треба много труда.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 10
Пошаљи коментар