Читај ми!

БиХ: За Сребреницу 142 године затвора

Због злочина против човечности у Сребреници 1995. године суд БиХ осудио четворицу Срба на казне од 19 година до 43 године. То су највеће казне које је суд БиХ икада изрекао. Тужилаштво БиХ и Удружење "Мајке Сребренице и Жепе" незадовољни пресудом.

Суд Босне и Херцеговине осудио је Франца Коса, Станка Којића, Властимира Голијана и Зорана Гороњу на казне од 19 година до 43 године затвора за злочине против човечности на подручју Сребренице јула 1995. године.

Којић је осуђен на 43 године затвора, Кос и Гороња на по 40 година, а Властимир Голијан на 19 година затвора.

Они су као припадници Десетог диверзантског одреда при Главном штабу Војске Републике Српске (ВРС) 16. јула 1995. године стрељали групу од око 800 мушкараца на Брањеву, општина Зворник, наводи се у првостепеној пресуди.

Судско веће образложило је да је казна Голијану мања, јер је "у рат отишао као малолетно лице", а у време почињења дела није имао навршену 21 годину.

Кос је био командир Првог бијељинског вода 10. Диверзантског одреда Главног штаба ВРС, а остала тројица оптужених, у својству припадника 10. Диверзантског одреда Главног штаба ВРС.

Правну квалификацију геноцид, коју је Тужилаштво БиХ на терет ставило четворици оптужених, Судско веће није прихватило, јер је оцењено да оптужба није доказала да су они имали геноцидну намеру. Иначе, то су највише казне које је Суд БиХ изрекао у једном предмету.

Међутим, Тужилаштво БиХ и Удружење "Мајке Сребренице и Жепе" нису задовољни изреченом пресудом.

Портпарол Тужилаштва БиХ Борис Грубешић рекао је да је Тужилаштво незадовољно квалификацијом дела, односно зато што казне нису изречене због геноцида почињеног јула 1995. године и најављује жалбу.

"И даље сматрамо да се ради о кривичном делу геноцида, у најмању руку о помагању у геноциду, тако да ћемо се када добијемо писани отправак пресуде жалити на квалификацију кривичног дела и тражити да ови оптужени буду осуђени за казнено дело геноцида" поручио је портпарол Тужилаштва БиХ.

Према његовим речима, тужилаштво је у том предмету извођењем 41 сведока и са више стотина доказних материјала доказивало одговорност оптужених за кривично дело геноцида.

Бранилац првооптуженог у случају "Кос и други", Франца Коса, адвокат Душко Томић, рекао је да је одбрана све време тврдила да не може бити осуђен за геноцид.

"Ми смо првог дана рекли да је ово злочин, мој клијент је признао злочин и када је чуо високу казну уопште није реаговао. Очекивали смо високе казне, али не оволико. Ово је највећа изречена казна у овом суду. Ми смо очекивали 20 година. Знате да су планери злочина пролазили са десет, петнаест година. Имали смо и двојицу извршилаца на Брањеву који су добили у Хагу пет година, а други 10 година на овом суду у БиХ", рекао је Томић.

Број коментара 12

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 16. јул 2025.
26° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом