Читај ми!

Трговина људима проблем БиХ

Као земља у транзицији у којој постоји велики степен сиромаштва и незапослености БиХ је изложена трговини људима у сврху радне експлоатације и то ће трајати годинама, изјавио државни координатор за борбу против трговине људима БиХ Самир Ризво.

Државни координатор за борбу против трговине људима БиХ Самир Ризво изјавио је да је, као постконфликтна земља у транзицији у којој је велики степен сиромаштва и незапослености, БиХ изложена трговини људима у сврху радне експлоатације и то ће бити тренд и у наредним годинама.

Ризво је рекао новинарима пре почетка дискусије о теми "Трговина људима у сврху радне експлоатације", коју је организовала Мисија Организације за европску безбедност и сарадњу (ОЕБС) у БиХ, да је то актуелан проблем не само у БиХ, него и целом свету.

"То је последица глобализације и неравноправне расподеле светског богатства, тако да су огромна кретања људи у потрази за послом или егзистенцијом, рекао је Ризво и додао да је то озбиљан проблем који захтева стратешки приступ.

БиХ је некада највише била изложена сексуалној експлоатацији са страним држављанкама, а када је то стављено под контролу, јавио се проблем са сексуалном експлоатацијом својих држављанки, истакао је Ризво.

"Кад смо и то ставили под контролу, појавио се проблем радне експлоатације, како са радницима мигрантима који одлазе да обезбеде егзистенцију својим породицама, тако и један посебан вид радне експлоатације у виду организованог присилног просјачења, посебно коришћењем деце у оквиру мањинских група", рекао је Ризво.

Ризво је указао на неопходност развитоја миграционе политике на начин којим би био регулисан статус домаћих радника који одлазе у стране земље.

"У БиХ још од 2001. године постоје стратегије и акциони планови за борбу против трговине људима, али се трговина људима стално мења, па се стално сусрећемо са новим облицима", истакао је Ризво.

Специјални представник и координатор ОЕБС-а за борбу против трговине људима Марија Грација Ђанмаринаро је рекла да нико не зна тачан број жртава трговином људима у БиХ зато што је то скривени феномен који се тешко детектује.

Ђанмаринарова је указала да је према проценама Међународне организације рада, у 56 држава чланица ОЕБС-а у сваком тренутку три милиона људи су жртве трговине људима или присилног рада.

"То кривично дело не укључује само сексуалну експлоатацију него све више и радну експлоатацију и насилно узимање органа, као и присилно терање деце на просјачење", истакла је Ђанмаринарова.

Ђанмаринарова је објаснила да радна експлоатација значи да сиромашни људи покушавају да нађу бољи живот у иностранству, онда им се одузму пасоши, раде од 14 до 16 часова дневно и буду претучени када покушају да траже своја права.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 16. јул 2025.
26° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом