Читај ми!

Стоп за Црну Гору?

Отварању преговора ЕУ са Црном Гором противе се Шведска, Холандија и Француска, сазнају подгоричке "Вијести" из више дипломатских извора у Бриселу. АФП имао увид у документ који то демантује и каже да ће Црна Гора добити "зелено светло" за преговоре са ЕУ.

Шведска, Холандија и Франуска противе се отварању преговора са Црном Гором, иако је Европска комисија (ЕК) у извештају крајем маја оценила да је Подгорица остварила напредак који јој омогућава да се попне степен више на путу ка Европској унији (ЕУ), сазнају подгоричке Вијести из више дипломатских извора.

Да се поједине чланице ЕУ противе отварању преговора наговестио Шеф Одељења за Црну Гору у Генералном директорату ЕК за проширење Дирк Ланге, наводећи да не мора да значи да ће Европски савет "увек и у сваком тренутку испоштовати препоруку ЕК".

Црна Гора би на нову одлуку о отварању преговора са ЕУ морала да чека до децембра, ако се крајем јуна свих 27 чланица евентуално не сложи да је Подгорица направила довољан напредак, првенствено о области борбе против корупције и организованог криминала.

О одлуци да се Црној Гори додели датум преговора представници 27 чланица ЕУ вероватно ће, према информацијама из Брисела, расправаљати на самиту уније 28. и 29. јуна, иако је Министарство правде саопштило да ће одлуку о томе донети Савет за опште послове 25. јуна.

Према тврдњама извора Вијести из Брисела, отварању преговора о чланству озбиљно се супротставља Француска, али она не жели да то буде тако очигледно, него ће, како се верује, са приговорима на рачун Црне Горе изаћи неке мање чланице Уније.

Холандија и Шведска су чланице ЕУ које, такође, нису посве начисто са пролазом Црне Горе на виши ниво европске игре, рекли су извори Вијести у Бриселу.

Шведска дипломатија је на неким форумима дала на знање да сматра да "црногорска држава заташкава проблем организованог криминала", "да није доста направила у борби против организованог криминала и корупције" и да земљу још треба неко време држати на истом одстојању.

Са друге стране, према агенцији АФП, лидери Европске уније даће "зелено светло" за почетак преговора Црне Горе о приступању Унији на самиту који ће бити одржан крајем јуна, а који ће, углавном, бити посвећен проблемима еврозоне, наводи се у нацрту закључака у који француска агенција имала увид.

"Европски савет ће подржати одлуку, коју министри за европска питања треба да донесу 26. јуна, да се започну преговори са Црном Гором", наводи се у "смерницама" за амбасадоре који преговарају о коначној одлуци, која треба да буде потврђена на самиту у Бриселу 28. и 29. јуна.

О закључцима самита преговарају помоћници високих званичника пре коначних преговора националних лидера, наводи АФП.

"У мају смо констатовали да Црна Гора улаже потребне напоре", рекао је агенцији Франс прес Петер Стано, портпарол комесара ЕУ за проширење Штефана Филеа.

"Надали смо се да ће преговори почети пре краја месеца, пошто смо већ два пута дали препоруку за то", истакао је он.

Лукшић оптимиста

Премијер Црне Горе Игор Лукшић је, одговарајући на питање новинара да ли има информације да су неке земље чланице ЕУ против отварања преговора, рекао да нема таквих информација, јавља МИНА.

"Оно што имам као релевантну информацију је нешто што сви знамо, да је ЕК урадила извештај и предложила државама чланицама отварање преговора, као и у октобру, с тим што је у међувремену нагласила шта смо то додатно урадили и да је биланс резултата у свакој области побољшан", казао је он.

Њему се, како је додао, у том смислу чини да нема ниједне препреке која би значила да било ко треба да има резерву у погледу отварања преговора.

"То је став ЕК, а шта ће бити став Савета, на државама чланицама је да се изјасне. Што се нас тиче, са једнаком посвећеношћу ћемо се бавити европском интеграцијом у сваком случају", рекао је Лукшић.

Он је, како је додао, ипак оптимиста да ће Црна Гора 29. јуна почети преговоре са ЕУ, и да ће имати позитван сценарио у ком ће процес интеграција да се настави, као и да ће отварање преговора са Црном Гором по новом моделу бити снажно охрабрење и другим земљама да наставе са реформама.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 14. јул 2025.
25° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом