Читај ми!

Црна Гора против Би-Би-Сија

Због емисије у којој је Црна Гора описана као мафијашка држава, Амбасада Црне Горе у Лондону се жалила британским јавном сервису. У реаговању Амбасаде се наводи да је у емисији Би-Би-Сија изнето низ неистинитих и неаргументованих тврдњи.

Амбасада Црне Горе у Великој Британији затражила је исправку и објашњење од уредништва британског Би-Би-Сија, због емисије у којој је Црна Гора окарактерисана као мафијашка држава.

У реаговању Амбасаде се наводи да је у емисији Би-Би-Сија изнето низ неистинитих и неаргументованих тврдњи, а Црна Гора је окарактерисана као мафијашка држава, ослањајући се искључиво на информације добијене од стране организатора антивладиних протеста у Подгорици.

Из црногорске владе је саопштено да се у реаговању Амбасаде подсећа да Црна Гора, према различитим међународним показатељима, остварује напредак у практично свим областима.

"Снажно се противимо једностраном и пристрасном тону читавог извештаја и начину на који је Црна Гора представљена као мафијашка држава једино на основу информација добијених од активних учесника, односно организатора тренутних антивладиних протеста", наводи се у реаговању.

У реаговању Амбасаде наводи се читав низ примера кршења кодекса Британског регулаторног тела за електронске медије "Офком".

"Неистинити су наводи да је бивши премијер Мило Ђукановић наредио гранатирање Дубровника, да актуелни председник владе Игор Лукшић свог претходника ословљава употребљавајући његову пређашњу титулу и да је наводно признао да је ранији премијер контроверзан", пише у реаговању.

Амбасада Црне Горе, такође, демантује да је влада сносила све трошкове кредита датог Првој банци, наводећи да је управо Лукшић у делу емисије, за који је уредништво емисије Би-Би-Сија одлучило да не емитује, рекао да је та комерцијална банка на време вратила читав износ кредита.

"Најочигледнији пример кршења новинарске етике је етикетирање Црне Горе као мафијашке државе. Неистинито је и неправедно назвати земљу са најмањом стопом криминала у Европи у 2011. години мафијашком државом, због тврдњи о малверзацијама управе једне приватне комерцијалне банке из 2008. године", наводи Амбасада.

Како се истиче, аутори емисије Би-Би-Сија су објавили нетачне, обмањујуће или искривљене информације, и тиме прекршили британски новинарски кодекс.

"Иако можемо да разумемо једнострани став аутора о политици ЕУ и коришћење Црне Горе у негативном контексту евро-скептицизма, то ипак не оправдава то што нису проверили чињенице, нису рекли истину и нису направили јасну разлику између коментара, претпоставке и чињенице", истиче се у реаговању Амбасаде.

Број коментара 11

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 13. јул 2025.
19° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом