уторак, 29.05.2012, 07:30 -> 07:43
Албанија, рај за туристе
Две деценије од пада комунизма, Албанија постала дестинација која се препоручује у најпознатијим туристичким водичима. Приходи од туризма донекле смањили утицај светске кризе на ту јужноевропску земљу.
Албанија, стотину година од стицања независности и две деценије од пада комунизма, у најпознатијим туристичким водичима препоручује се као дестинација коју обавезно треба посетити. Развој туризма донекле је смањио утицај светске кризе на ту јужноевропску земљу.
Од затворене, неразвијене земље са 700 хиљада бункера за одбрану од потенцијалних непријатеља, што је сада посебна туристичка атракција, Албанија је постала држава која чека кандидатуру за улазак у Европску Унију.
Та земља је претходних година остваривала највиши привредни раст у региону, али Међународни монетарни фонд је за 2012 предвидео повећање од само 0,5 одсто. Просечна плата је 380 евра, а цене су нешто ниже него код нас.
Бени, ученик из Тиране каже да економска ситуација није добра. "Немамо довољно новца, па се истовремено школујем и радим", додаје Бени.
Око милион Албанаца је у време најдубље кризе у земљи, пре петнаестак година, отишло у иностранство, највише у Грчку. Тамо сада остају без посла и враћају се кући, где је незапосленост око 14 одсто.
"Моја супруга и ја смо инжењери. Остао сам без посла, а она не ради, јер је на породиљском. Није нам лако", каже инжењер из Тиране Ергис Метули.
Туристички бум
Оно што је Албанији помогло да мање осети ударе глобалне кризе је туристички бум.
Албански туризам је последњих година у великој експанзији. У ту земљу стиже све више туриста из разних земаља, а у туристичке градове се доста улаже.
Албанија има триста сунчаних дана годишње и 450 километара дугу обалу на Јадранском и Јонском мору.
У Драчу, Валони и Саранди изграђени су бројни хотели и други објекти, у којима су услуге углавном јефтиније него у околним туристичким земљама.
Инфраструктура треба још да се сређује, посебно путеви у унутрашњости, где се поред Тиране најшечће посећују Берат и Ђирокастра, градови под заштитом УНЕСКО-а.
Незаобилазна туристичка одредишта су и археолошка налазишта Бутринт и Аполонија, Круја, родно место Скендербега, и у песмама опевана тврђава у Скадру.
Слободан Мићић из "Контики травела" сматра да Албанија има перспективу за развој туризама.
Албанију је прошле године посетило око три милиона туриста, пре свега из земаља региона, што јој је донело приход од милијарду и по евра. Срби за сада долазе појединачно, или у мањим групама.
Градоначелник Саранде Стефан Ћипа истиче економска, туристичка и културна сарадња Албаније и Србије доприносе и јачању политичких веза. Према његовим речима, туристи из Србије су добродошли у Албанију, укључујући и Саранду.
Како кажу туристички посленици Србије и Албаније, посете на обе стране убудуће ће бити организованије и чешће.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 18
Пошаљи коментар