понедељак, 21.05.2012, 07:35 -> 13:43
Дан независности Црне Горе
Пре шест година Црна Гора на референдуму стекла независност. Показали смо да можемо успешно да одговоримо на све изазове и да сигурно корачамо у европску будућност, рекао црногорски премијер Игор Лукшић. Опозиција незадовољна.
Црна Гора обележева 21. мај, Дан независности, када је на референдуму 2006. године поново стекла државну самосталност. Према званичним резултатима, на том референдуму гласало је 419.240 грађана или 86,5 одсто од укупног броја бирача.
Црногорску независност подржало је 230.661 грађана или 55,5 одсто, док је за останак заједничке државе са Србијом било 185.002 или 44,5 одсто.
Одржавању референдума претходили су преговори представника блокова за независност и заједничку државу преко словачког дипломате и посредника Европске уније Мирослава Лајчака.
У вишемесечним преговорима највише спорења било је око већине која је потребна да би референдум успео. Уз посредовање ЕУ, договорено да је за успех референдума потребна подршка 55 одсто од укупног броја изашлих бирача.
Референдумско питање гласило је: "Желите ли да Република Црна Гора буде независна држава са пуним међународно-правним субјективитетом?". Референдум је надгледало више од 3.400 посматрача.
Скупштина Црне Горе усвојила је Закон о државним празницима, према коjeм је 21. мај проглашен Даном независности. Поводом Дана независности, 21. и 22. мај проглашени су за нерадне дане у Црној Гори.
Лукшић: Држава сигурно корача у европску будућност
Црногорски премијер Игор Лукшић организовао је, у петак, пријем поводом Дана независности на Цетињу, на коме је рекао да је та држава за шест година независности показала да може успешно да одговори свим изазовима и да сигурно корача у европску будућност.
Према његовим речима, Црна Гора је за шест година након стицања независности остварила значајне резултате.
"Оснажили смо добросуседске, регионалне, међународне везе Црне Горе, дали додатан импулс регионалним иницијативама, активан смо учесник међународних догађаја као чланица Уједињених нација, Савета Европе, ОЕБС-а и однедавно Светске трговинске организације", истакао је Лукшић.
Премијер је у резултате убројао у визну либерализацију, односно добијање статуса кандидата за чланство у ЕУ.
"На прагу смо почетка преговора са ЕУ и на корак од пуноправног чланства у НАТО. Кредибилан смо регионални и међународни партнер. Препознати смо као шампиони европских и евро-атлантских интеграција у нашем региону", навео је Лукшић.
Опозиција незадовољна домашајима независности
Бивши председник Покрета за заједничку државу са Србијом Зоран Жижић је оценио да је шестогодишња независност Црне Горе показала да је "самосталност бесмислица".
Жижић је за лист Дан рекао да Црна Гора у Европу "иде у рикверц", јер, како је објаснио, са Србијом успоставља "вештачке границе".
"Уместо обновљене државе, на референдуму смо добили само приватну државу у којој владају економска пустош, корупција и организовани криминал", речи су високог функционера опозиционе Социјалистичке народне партије Предрага Булатовића, које је пренео Дан.
Бивши координатор Покрета за незазвисну Црну Гору Бранко Луковац оценио је да постреферендумски период у Црној Гори није искоришћен за јачање демократије, а није напуштен ни концепт "неуспешних приватизација".
Према речима Луковца, добро је то што се показало да независност није изазвала нестабилност у држави, што су тврдили противници осамостаљења.
Луковац је оценио да је опозиција у Црној Гори таква да власт њоме може плашити грађане да ће изгубити и државу, ако би на изборима победиле неке опозиционе странке.
Однос опозиције према независној држави показао је и пријем који је у прошли петак, на Цетињу, приредио премијер Игор Лукшић - није дошао представник ниједне јаче опозиционе политичке партије.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 28
Пошаљи коментар