Читај ми!

Папуљасов покушај уједињења

Грчки председник Каролос Папуљас још није успео да убеди страначке лидере да формирају владу националног јединства. Каролос истиче да није готово да ће и сутра покушати да постигне договор.

Председник Грчке Каролос Папуљас није успео да убеди лидере грчких партија да формирају владу националног јединства. Ипак, грчки председник се не предаје, па је нови састанак заказан за сутра. Уколико до консензуса не дође Грчку очекују нови парламентарни избори који ће бити одржани вероватно наредног месеца.

Лидер Свегрчког социјалистичког покрета (ПАСОК) и доскорашњи министар финансија Евангелос Венизелос вратио је мандат председнику Папуљасу пошто, после три рунде преговора, ни он није успео да формира владу после парламентарних избора 6. маја.

Претходно је лидер другопласиране Коалиције радикалних левичара (СИРИЗА) Алексис Ципрас, после разговора са Венизелосом, саопштио да је одбио учешће у коалиционој влади, за чије је формирање лидер ПАСОК-а јуче добио мандат од председника Папуљаса.

Раније јуче лидер конзервативне Нове демократије Антонис Самарас изјавио је да неће бити могуће формирати владу без Сиризе, која инсистира на одбацивању мера штедње.

"Морамо имати владу која ће трајати. Сириза мора ући у владу или је подржати. На њима је да одлуче шта ће урадити", рекао је Самарас.

И лидер мале Демократске левичарске партије, која са 19 посланика може да има одлучујућу улогу у преговорима о формирању грчке владе, Фотис Кувелис објавио је да неће ући у коалицију са конзервативцима и социјалистима без левичарске коалиције СИРИЗЕ, чији лидер одбија да буде део владе која неће да одбаци мере штедње које захтевају ЕУ и ММФ.

Лидери Нове демократије и ПАСОК-а упозорили су да би Грчка испала из еврозоне када би били испуњени Ципрасови захтеви, а све странке кажу да не желе да се одрекну заједничке валуте.

Венизелос је трећи страначки лидер који је покушао да формира коалицију после недељних парламентарних избора на којима нико није освојио довољно гласова да самостално формира кабинет.

Пасок и Нова демократија су били и у прошлој влади, али су на овим изборима добили знатно мање гласова зато што су бирачи били гневни због оштрих мера штедње и више су се опредељивали за странке које су обећавале да неће прихватити услове међународних кредитора.

У протекле четири деценије Пасок је, углавном, био доминантан у грчкој политици, али је његова популарност драстично пала у недељу, па се нашао на трећем месту по броју освојених гласова и добио је само 41 од укупно 300 посланичких места.

Самарасова Нова демократија је освојила највећи број гласова и 108 посланичких места, али није успела да формира владу. Левичарска коалиција Сириза је на другом месту по броју гласова. Пасок и Нова демократија заједно имају 149 посланичких места и недостају им два за већину.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 08. јул 2025.
19° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом