Читај ми!

Амфилохије иде у пензију

Митрополит црногорско-приморски Амфилохије поднео захтев за одлазак у пензију, али то не значи и његово повлачење из активног црквеног живота.

Митрополит црногорско-приморски Амфилохије испунио је услове и поднео захтев за одлазак у државну пензију, али ће и даље наставити да обавља верску службу, рекао је координатор Правног савета Митрополије Велибор Џомић.

"Православни свештеник и епископ је у свом чину од момента рукоположења до смрти. Дакле, државна пензија не утиче на канонски статус свештених лица, па они и даље, у складу са црквеним правилима и потребама, обављају верску службу", објаснио је Џомић.

Џомић је за портал "Кафе дел Монтенегро" рекао да је црква редовно, као и у свим другим случајевима, и за митрополита Амфилохије уплаћивала доприносе, који су регулисани законским прописима државе.

"На радост православних верника, митрополит Амфилохије ће и даље бити православни митрополит црногорско-приморски, јер државна пензија не утиче на његов канонски статус и митрополитску службу.

Ред је да му се и држава Црна Гора одужи и на тај начин и испуни своје обавезе", рекао је Џомић и додао да ће митрополит Амфилохије, кад добије прву пензију из буџета Црне Горе, морати да части.

Џомић је подсетио да је митрополит Амфилохије вишедеценијску верску службу обављао у Грчкој, Француској, Црној Гори и Србији.

Број коментара 9

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 08. јул 2025.
34° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом