Читај ми!

Осумњичени исламисти побегли на Косово

Тројици од петорице осумњичених за петоструко убиство код Скопља одређен притвор. Македонија тврди да су двојица побегла на Косово. Жени, код које је пронађена велика количина оружја, због болести одређен кућни притвор.

Осумњиченима за петоструко убиство код Железарских језера код Скопља, одређен је притвор до 30 дана, изјавио је адвокат Насер Рауфи. Тројица од те петорице су касно синоћ пребачени у истражни затвор у Скопљу, док су преостала двојица у бекству. Македонски МУП објавио је имена и фотографије осумњичених.

Објављене су фотографије Алила Демирија (27), Африма Исмаиловића (32), Агима Исмаиловића (33), Фејзија Азирија (54) и Рамија Сејдија (24). Африм Исмаиловић и Алил Демири су у бекству.

Истражне судије одредиле су 30 дана притвора и још четворици ухапшених у полицијској акцији "Монструм" - Иснију и Рамадану Асанију, Назифу Мехметију и Ибрахиму Зајдинију, код којих је пронађена већа количина оружја.

За Алилом Демиријем и Афримом Исмаиловићем, који су у бекству, расписана је централна и међународана потерница Интерпола.

Mакедонске власти тврде да су Исмаиловић, који наводно поседује и документе на име Исмаили и Демир побегли на Косово, па су од Приштине затражиле да пронађе, ухапси и изручи ову двојицу бегунаца.

Косовски министар унутрашњих послова Бајрам Реџепи, међутим није желео да директно одговори шта ће Приштина урадити поводом овог захтева.

"Размотрићемо македонски захтев... Овај протокол заснован је на полицијској сарадњи две државе, па ће полиције Косова и Македоније радити заједно како би се ова случај расветли", рекао је Реџепи.

Најстаријој међу ухапшенима, 60-годишњој Фериди Билали, у чијој кући у селу Отље је пронађена највећа количина оружја, одређен је кућни притвор због болести, а одузет јој је пасош.

Још десеторици ухапшених прво је одређен 48-часовни притвор и они су данас пуштени на слободу.

Након испитивања код истражног судије, део осумњичених за умешаност у петоструко убиство пребачен je у затворе у Битољу и Прилепу, а део је остао у истражном затвору у Скопљу.

Очекује се да Тужилаштво за организован криминал изврши додатне провере.

Македонски медији, позивајући се на неименоване изворе, јављају да су двојица ухапшених, осумњичени да су помагали убиство петорице Македонаца, дали исказе пред истражним судијом, док се Агим Исмаиловић, осумњичен да је директни извршилац убиства, бранио ћутањем.

Разлог што се брани ћутањем је што је превише уморан и психички оптерећен, за њега су опредељене посебне истражне мере које ће бити касније саопштене али он задржава право да изнесе исказ пред истражног судију, изјавио је његов адвокат Насер Рауфи.

То не значи да ће се у даљњем току бранити ћутањем али након извођења ових посебних истражних мера он ће дати исказ, рекао је он.

Тела петорице Македонаца пронашли су локални пецароши су 12. априла увече, код Железарских језера, у близини места Смиљковци, недалеко од Скопља.

Четири тела била су поређана једно до другог, што је полицију навело на закључак да је реч о ликвидацији.

Убијени су Филип Славковски, Александар Наћевски, Цветанчо Ацевски и Киро Тричковски. Пети убијени је Борче Стефковски, чије је тело пронађено стотинак метара даље.

Обдукција је показала да је на жртве пуцано из три различите врсте оружја и из три различита угла. Хици су испаљени из пиштоља и аутоматских пушака, највероватније "калашњикова".

Министарка унутрашњих послова Гордана Јанкуловска је, саопштавајући резултате истраге, рекла да су се после масакра починиоци, аутомобилом "опел омега" упутили према месту "Вражји вир", а двојица помагача су им помогли да побегну преко границе, према Косову.

Полиција је тамно-црвени "опел" пронашла у грмљу, десетак километара од места злочина.

У акцији „Монструм", спроведеној у уторак, македонска полиција ухапсила је 20 радикалних исламиста, међу којима су били и осумњичени за извршење петоструког убиства.

Македонска полиција наводи да је реч о особама које су се у Авганистану и Пакистану бориле против НАТО-а, а циљ им је био застрашивање становништва.

Број коментара 10

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 07. јул 2025.
24° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом