среда, 04.04.2012, 14:42 -> 16:17
Кајмакчаланска битка у Банским дворима
У Кабинету хрватског премијера Зорана Милановића висила слика "Битка код Кајмакчалана", којом се велича српска победа над Бугарима у Првом светском рату. Међутим, слика је убрзо скинута и враћена у магацин.
На зид кабинета хрватског премијера Зорана Милановића била је окачена уметничка слика "Битка код Кајмакчалана", сликарско виђење српске победе над Бугарима у Првом светском рату. Слика је кратко висила на зиду, али је убрзо, уз извињење, скинута и враћена у магацин, преносе хрватски медији.
Реч је о пејзажном акварелу Отона Ивековића, насликаном у јеку борби у којима су српске јединице под командом Живојина Мишића, у току септембра 1916. године, до ногу потукле бугарску армију.
На акварелу се јасно виде разбацане кациге бугарских војника и топовски лафети у јарку, као симболи српске победе. Како пише загребачки Јутарњи лист, овај ситни превид није наљутио премијера.
Милановић је, наиме, замолио да у његовом кабинету буду замењене две уметничке слике заостале из мандата Јадранке Косор, не слутећи, како пише лист, шта ће га дочекати на јужном зиду кабинета.
Лист тврди да се "превид" догодио зато што нико од хрватских кустоса испод цене од 5.000 куна (око 335 евра) није хтео да посаветује људе који раде у Банским дворима.
Иначе, слику је пре три деценије Сабору одобрио Жељко Грум, шеф Модерне галерије, који је на челу те институције био до 1989. године.
Међу више од 60 слика, колико их је Сабору позајмила Модерна галерија, биле су и две Ивековићеве – уз пејсаж битке код Кајмакчалана је и слика "Тренкови пандури", уметнички приказ формације коју је 1741. основао барон Фрањо Тренк, уз подршку краљице Марије Терезије.
Отон Ивековић (1869–1939), најпознатији је као сликар историјских призора. Од 1915. до 1918. године боравио је на бојиштима на Сочи, у Галицији и Србији, где је осликавао сцене из војничког живота.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 9
Пошаљи коментар