Читај ми!

Криза "угрозила" корупцију

Традиционална грчка пракса давања мита смањена је захваљујући дужничкој кризи, саопштила грчка филијала "Транспаренси интернешенела". Корупција и даље најраспрострањенија у здравству, код пореских органа и издавања грађевинских дозвола.

Због дужничке кризе, у Грчкој је угрожена и традиционална пракса исплате мита за доделу уговора или убрзање послова, саопштила је грчка филијала организације "Транспаренси интернешенел".

У годишњем извештају те организације наводи се процена да је током 2011. године у Грчкој на ситну корупцију потрошено око 554 милиона евра, што представља пад у односу на износ из 2010. од 632 милиона евра, пренела је агенција АФП.

"Чини се да је финансијска криза негативно утицала на 'факелаки' (грчка реч за коверте са митом). Не изненађује што су на врху листе јавних сектора у којима је најраспрострањенија ситна корупција и даље болнице, порески органи и службе за издавање грађевинских дозвола", наводи "Транспаренси".

Та организација је такође објавила "ценовник корупције", базиран на анкети у којој је учествовало 12.000 грађана. Пацијенти или њихови најближи могу да очекују да ће за операцију у државним болницама платити између 100 и 30.000 евра, а за брже лечење између 30 и 20.000 евра. Кад је реч о приватним болницама, наводе се износи мита од 150 до 7.000 евра за операцију.

Порески службеници могу да наплате између 100 и 20.000 евра за сређивање резултата ревизије, док возачка дозвола може да се "среди" ако се доплати 40 до 500 евра, наводи се у саопштењу.

Значајан проценат анкетираних, 25,3 одсто у јавном и 21,6 одсто у приватном сектору, изјавило је да су одбили да плате затражени мито, што "даје основа за наду да се ствари поправљају", саопштила је грчка филијала "Транспаренси интернешенела".

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 04. јул 2025.
27° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом