Читај ми!

Случај Мерчеп: Потресно сведочење

Потресним исказом о мучењу затвореника у Пакрачкој Пољани, настављено суђење бившем хрватском полицијском званичнику Томиславу Мерчепу.

Мерчеп је оптужен да је незаконито наредио хапшење и мучење 52 и убиства 43 српска цивила с подручја Загреба, Кутине и Пакраца.

По речима Стевана Брајеновића, који је у Пакрачку Пољану доведен с Велесајма, затворенике су тамо мучили индукторским телефонима, што је било праћено јауцима и запомагањем.

Све то он је чуо из своје ћелије, а говорио је и да су њега и остале пребијали и застрашивали људи који су се називали "мерчеповцима". Једне ноћи му је у ћелију испод врата пуштан сумпор диоксид.

Озбиљнија мучења и пребијања почела су када је покушао да побегне кроз прозор, јер је пре тога чуо разговор двојице стражара који су планирали да га изведу у двориште и убију с 32 метка.

У страху од мучења скалпелом приликом једног испитивања, Брајеновић је пожелео да га убију, па је у соби где су га мучили покушао да се докопа полуаутоматске пушке, одложене у углу.

Тада је метком погођен у трбух, више особа га је рањеног шутирало, све док их један од стражара није зауставио речима да је он у Пакрачку Пољану доведен грешком. Брајеновић је након тога превезен у Загреб, где је оперисан и спасен.

Брајеновић је такође сведочио и на прошлој расправи, када је Мерчепу позлило па је суђење прекинуто.

Исказ на данашњем суђењу дао је и шеф Кризног штаба у Пакрачкој Пољани Славко Гамауф, који је од Мерчепа тражио ослобађање пакрачког лекара Ђорђа Гуњевића, кога је окарактерисао као љубазног човека који је спреман да помогне.

Гамауф не зна да ли је у селу био затвор, а за Гуњевића је рекао да је био затворен у друштвеном дому, где није било других затвореника.

О затвору ништа није знао ни Драгутин Гргурић, који је од војника у друштвеном дому такође тражио да се Гуњевић пусти. Ветеран Мијо Јајић није знао ништа о затвору, а рекао је да није било дефинисано ко командује јединицом.

Међу онима који су водили главну реч био је и Стипе Манђарело, један од ухапшених па пуштених због убиства српске породице Зец у децембру 1991. у Загребу, рекао је Јајић, који је то чуо од полицајаца у Загребу. Суђење ће бити настављено сутра исказима нових сведока.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 04. јул 2025.
33° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом