Читај ми!

Подгорички цех лоших приватизација

Просечна плата у Црној Гори је непуних 500 евра, а потрошачка корпа готово 300 евра скупља. Струја је све скупља, а гориво најскупље у региону. Влада у Подгорици најављује ребаланс буџета, а од Светске банке очекује кредит од 100 милиона евра.

Европске цене и афричке плате – тако многи описују пролеће у Црној Гори. Грађани се прибојавају да ће поскупљење горива, струје и акцизне робе условити талас и других поскупљења. Економисти се слажу да становници најмлађе европске државе плаћају цех лоших приватизација.

Пре шест година, делили су се по питањима идентитета. Данас их је ујединио – живот. Струја све скупља, а гориво најскупље у региону – литар је прешао евро и по.

После штрајкова у здравству и судству и мањих протеста у 2011. години, ове године већ су одржана два велика протеста у Подгорици.

Синдикати сада не искључују ни генерални штрајк, иако свесни глобалне кризе и утицаја светског капитала и међународних институција које представљају интересе тог капитала.

Генерални секретар Савеза синдиката Црне Горе Зоран Масоничић каже да свако тражи да искористи нечију тренутну слабост.

"Када то говорим, мислим о Црној Гори која корача европским путем и поставља себи одређене задатке и рокове и сада свако у овом тренутку жели да добије што више да би Влада испунила све оно што ЕУ тражи. Мислим да не требамо подлећи таквим чињењима, да се требамо окренути себи", каже Масоничић.

Просечна плата у Црној Гори је непуних 500 евра, а потрошачка корпа готово 300 евра скупља. Ипак, статистику демантују улице главног града – возе се скупа кола, а баште кафића су пуне.

"Личи на стари виц да трошимо 200 евра, а зарађујемо 100", каже економиста Младен Бојанић. Према Бојанићевим речима, оно што се види у центру Подгорице није права слика Црне Горе, већ само њен мали део.

"Цетиње не ради" 

Колико је тешко у осталом делу Црне Горе, Цетињани илуструју тиме што, пола у шали пола у збиљи, кажу на табли на којој пише "Цетиње" ускоро дописати – "не ради".

Без посла је сваки четврти становник, а сваки је, у просеку, код банака задужен са 5.000 евра. И Влади Црне Горе недостаје новац, па за средину априла најављује ребаланс буџета, који подразумева већи дефицит и смањење јавне потрошње.

Да се у већ тешкој социјално-економској ситуацији за сада не размишља о смањењу плата и пензија потврдио је помоћник министра финансија Немања Павличић.

"Државна администрација се из године у годину смањује, што је доста тешко и у питању нису лаке одлуке", каже Павличић.

После кредита од 60 милиона евра, Влада у Подгорици сада преговора са Светском банком о кредиту од 100 милиона евра, чиме би, верују, могли да затворе ову годину.

О 2013. години размишљаће ако поново победе на изборима који ће, сва је прилика, бити на јесен.

Број коментара 16

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 04. јул 2025.
33° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом