Читај ми!

Затипак бољи од типфелера

На такмичењу за нове хрватске речи победили: "затипак", "додирник" и "некапница".

Хрватски часопис Језик и Заклада (фондација) др. Ивана Шретера организовали су и прошле године такмичење за најбољу нову хрватску реч, а пристигло је 1.600 речи од 1.200 такмичара, преносе хрватски медији.

Прво место и 5.000 куна освојио је Шандор Дембиц са затипком, а за оне који још увек не знају о чему реч – то је типфелер (штампарска грешка).

Едуард Бег освојио је друго место (3.000 куна) за реч некапница и напокон дао име "направици која се утакне у грлић винске боце ради спрјечавања капања вина при налијевању".

Треће место (1.500 куна) освојила је Мартина Кобаш са својим додирником и заувек из свакодневне употребе избацила мрску туђицу touch screen.

Такмичење је 1993. године покренуо академик и језикословац Стјепан Бабић. Циљ је био стварање нових речи које се могу употребити умјесто непотребних туђица, а понајвише англицизама.

Троје награђених је ове године, како пише портал Index.hr имало озбиљну конкуренцију, јер су међу номинованима били и: бициклати (возити бицикл), запозорје (backstage), поновак (реприза), боцар (скупљач боца), рјечарење (рафтинг), одобреница (лиценца), бројомат (уређај који избацује број мјеста у реду за чекање), даротека (gift shop) и јушњача (грабилица за јуху).

Број коментара 52

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 04. јул 2025.
28° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом