понедељак, 26.03.2012, 15:41 -> 16:51
СПЦ: Зауставити прогон свештеника
Митрополија црногорско-приморска не искључује могућност да затражи помоћ међународних институција за људска права, уколико се, како наводи, настави прогон Српске православне цркве у Црној Гори.
Епархијски савет Митрополије црногорско-приморске Српске православне цркве саопштио је да ће можда затражити помоћ међународних институција ако у Црној Гори буде настављена пракса одбијања захтева за привремени боравак свештеника без црногорског држављанства.
Митрополија је поновила да нема правног основа за захтев црногорске власти за регистрацију СПЦ у тој држави и изразила очекивање да ће влада Црне Горе у што скоријем року закључити уговор с том црквом у истом обиму и садржају права како је то већ урадила са другим традиционалним верским заједницама.
На седници Епархијског савета и Епархијског правног одбора - највиших црквено-самоуправних тела Митрополије црногорско-приморске, оцењено је да је у последње време на делу покушај незаконитог прогона свештенства СПЦ, односно делегитимисања и оспоравања њеног правног субјективитета у Црној Гори.
"Митрополија црногорско-приморска и друге епархије СПЦ у Црној Гори имају неспоран вишевековни црквени и правни континуитет и субјективитет, и не постоји правни основ за било каквим новим и накнадним евидентирањима у Министарству унутрашњих послова, посебно на основу комунистичког Закона о правном положају верских заједница од 1977. године", истиче се у саопштењу.
Из тог разлога, како се наводи, нико нема право да понижава и уцењује цркву.
"Апелујемо на државне органе, а пре свих МУП Црне Горе, да прекину незакониту праксу са одбијањем захтева за одобрење привременог боравка за неколико десетина свештеника и монаха без црногорског држављанства", пише Митрополија.
Свештеницима не треба радна дозвола
У саопштењу се наводи да позивање МУП-а на одредбе Закона о странцима није утемељено, с обзиром на то да законска решења из области рада у и запошљавања странаца ослобађају свештенике и верске службенике обавезе претходног прибављања радне дозволе за обављање верске службе у Црној Гори.
"Напомињемо да је Митрополија до сада, поштујући правни систем Црне Горе, чинила све што је у њеној моћи да тај проблем реши у домаћим оквирима, без тражења помоћи међународних институција за људска права, што није искључено уколико би се овакав прогон цркве наставио", указује се у саопштењу.
Митрополија, како наводи, очекују од владе Црне Горе да у што скоријем року приступи припреми и закључења темељног уговора са СПЦ у истом обиму и садржају права, без икакве разлике и дискриминације, у односу на уговоре који су потписани са Римокатоличком црквом, Исламском и Јеврејском заједницом.
"У контексту најаве припреме новог закона о слободи вероисповести и правном положају цркава и верских заједница очекујемо да ће у припреми тог закона, на стручном нивоу, учествовати и представници цркве", истице Митрополија.
У саопштењу се додаје да нови закон мора испунити међународне принципе о слободи вероисповести, унутрашњој аутономији цркава и верских заједница и неутралности државе у односу на унутрашња црквена питања.
Митрополија је, како се наводи, донела одлуку да се, након успешне мисије и рада народне кухиње у Подгорици, отвори још једна у Цетињу.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 3
Пошаљи коментар