петак, 09.03.2012, 13:54 -> 18:02
Напето у Македонији
Нови инциденти између Македонаца и Албанаца у Скопљу и Тетову. Вечерас претучено троје деце македонске националности. Више од 40 повређених у 25 инцидената. Стучњаци страхују да грађани не почну да се самоорганизују.
Вечерас око 19 часова на обали у градском парку у Скопљу четири особе албанске националности претукле су троје малолетне деце македонске националности.
Деца су претучена металним шипкама, јавља македонска телевизија. Двоје деце је претрпело тешке повреде.
Улични сукоби Албанаца и Македонаца у којима је већ повређено неколико десетина људи настављени прошле ноћи у Скопљу и Тетову. Испребијано неколико особа, каменовани аутобуси. Политичари позивају на разум.
После сукоба, уследила је брза реакција политичара, премијер Никола Груевски и лидер ДУИ-а Али Ахмети упутили су јавности умирујуће поруке, одржан је низ хитних седница државних органа, а највљене су и ванредне седнице највиших органа каоалиционих партнера у влади.
Стручњаци упозоравају да политичари не би смели да инциденте посматрају изоловно, да се не би десило да починиоци уђу у „спиралу" етничке освете.
Стручњак за безбедност Владимир Пивоваров упорио је да понављање инцидентата у којима учествују Македонци и Албанци треба да буде озбиљан сигнал институцијама, јер такве искре могле би да изазову и - пожар.
„Стога се овај проблем мора хитно решавати на државном нивоу, јер је очигледно да се инциденти преносе са једне особе на другу, са једног места у друго, из Скопља у неки други град у Македонији. Политичари морају да оду међу народ и да имају кључну улогу у решавању ових проблема", рекао је Пивоваров, додавши да починиоци сукоба морају одмах бити позвани на одговорност.
Дневник пише да се инциденти морају да тумаче и у ширем регионалном контексту, односно кроз призму референдума на Косову, прича о великој Албанији, али и кроз преименовање улице Скопљу.
За политиколога Алберта Муслијуа, инцидент у аутобусу, у којем су деца претучена од стране маскиране групе, јесте нешто што највише забрињава од како је Македонија стекла независнот.
„Такви догађаји не само да шире страх, већ што је још важније, слабе поверење у систем. Ако се то догоди, грађани ће почети да се самозаштићују, а то је најгора фаза прединцидентне ситуације у земљи, која се тешко може контролисати, објашњава Муслиу.
Од синоћ, забележено је још неколико инцидената у Скопљу и Тетову.
Протеклих дана у Скопљу и Тетову се догодио низ инцидента у којима су се у аутобусима јавног превоза сукобљавали Албанци и Македонци.
У првом таласу, група младих у аутобусу изазвала сукоб у којем је повређено пет особа, међу њима и једна жена. Неколико сати касније, у насељу Чаир, у којем живе углавном Албаници, повређени су младић и девојка, а нападнут је и возач, који се супроставио нападачима.
Серија инцидената окончана је нападом чак 18 насилника на један аутобус градског превоза. Сукоби су се пренели у Тетово, где су два Албанца напала тројицу Македонаца.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 21
Пошаљи коментар