петак, 09.03.2012, 07:30 -> 19:37
Бабо на слободи
После више од десет година, Фикрет Абдић пуштен на условну слободу из затвора у Пули. Некадашњег првог човека "Агрокомерца" дочекало више од три хиљаде присталица. Бабо ће се вратити у политички живот, јер се у БиХ посао не може радити без политике, каже његова ћерка Елвира.
Некадашњи први човек гиганта "Агрокомерц" и члан Председништва БиХ Фикрет Абдић пуштен је на условну слободу из затвора у Пули, пошто је одслужио 10 година и девет месеци казне.
Абдић се са импровизиране бине обратио окупљенима и захвалио им на подршци. Рекао им је да ће се борити да "Агрокомерц из пепела постави на здраве темеље" и поручио свим заинтересованим инвеститорима да су добродошли.
Пред затвором је Абдића дочекало више од 3.000 људи који су у Пулу дошли у више од 40 аутобуса, објавио је ХРТ. Дочекали су га певајући песме, међу којима и "Ој Кладушо, не треба ти Швабо, кад се теби врати Фикрет Бабо".
Медији наводе да су присталице бившег првог човека "Агрокомерца" целе прошле ноћи пристизале у Пулу аутобусима и путничким возилима.
Осим ознака БиХ, на возилима има и ознака Аустрије, Холандије, Шведске и Словеније. На аутобусима су залепљене Абдићеве слике, а неки од окупљених носе мајице с његовим ликом.
Абдић је пуштен на условну слободу одлуком надлежне комисије хрватског Министарства правосуђа, пошто је одлежао више од две трећине казне.
Према наводима медија у БиХ, његове присталице славе и припремају му дочек. По свему судећи, он ће прве дане на слободи провести у Волоском код Ријеке, где му живи породица.
Абдићева ћерка Елвира Абдић Јеленовић рекла је сарајевском Дневном авазу да се за дане после тога "кују други планови".
"Имамо испланирано неколико варијанти, јер не зависи само од нас. Видећемо, а наш план је Велика Кладуша", рекла је Елвира Абдић Јеленовић.
Абдићева ћерка рекла је Вечерњем листу да ће се Бабо вратити у политички живот Босне и Херцеговине јер, како каже, у БиХ се посао не може радити без политике.
Босански медији, међутим, преносе да ће Абдићев излазак из затвора отворити старе ране и створити политичке напетости у Унско-санском кантону.
Како преноси Дневни аваз, бивши командант у Петом корпусу Армије БиХ Сеад Делић сматра да "Абдић нема шта да тражи у БиХ, осим да се суочи са новим суђењима, како за ратни злочин, тако и за привредни криминал".
Фикрет Абдић је осуђен на казну затвора због ратних злочина почињених у Цазинској крајини током рата између његових присталица, односно војника лојалних Аутономној покрајини Западна Босна, и припадника Петог корпуса такозване Армије БиХ.
Он је држављанин БиХ и Хрватске, а пуна казна би му трајала до почетка јуна 2016. године.
Фикрет Абдић Бабо основао је 1993. године на граници са тадашњом Републиком Српском Крајином Аутономну Покрајину Западну Босну, чије је седиште било у Великој Кладуши.
Западна Босна се састојала од Велике Кладуше и неколико околних села, и у време док је постојала, од 1993-1995. године, није признавала централну власт у Сарајеву.
Фикрет Абдић је 1993. године потписао споразуме са Србима (22. октобар 1993.) и Хрватима (14. септембар 1993.) за које је тврдио да су урађени са намером да спасу муслимански народ.
Са 5. корупусом Армије Босне и Херцеговине, која је била лојална Алији Изетбеговићу, сукоби су избили 1993. године и они су упамћени као једини унутар-национални сукоби на подручју бивше СФРЈ.
У августу 1995. године Велику Кладушу су, након операција Олуја, заузеле снаге Петог корпуса. Абдић и његове присталице су побегле на хрватску територију.
Од хрватских власти добио је статус повлашћеног партнера и право на употребу бесцаринске зоне у Ријеци. Робни промет с Хрватском и иностранством обављао је по одобрењу хрватских власти. После рата се изјашњавао као Хрват, након чега је добио држављанство Хрватске и заштиту Фрање Туђмана након захтева Босне и Херцеговине за његовим изручењем.
Абдић је 2002. на Жупанијском суду у Карловцу осуђен на 20 година затвора због ратног злочина у Цазинској крајини. Три године касније, 2005. Врховни суд му је смањио казну затвора на 15 година, а у пулском затвору је од 2007. године.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 27
Пошаљи коментар