Читај ми!

АИ: Командна одговорност за Медачки џеп

Амнести интернешенел упозорава да је неопходно истражити командну одговорност високо рангираних официра у операцији Медачки џеп.

Организација Амнести интернешенел (АИ) поздравила је недавно хапшење осумњичених за ратни злочин против српских цивила и ратних заробљеника у Медачком џепу 1993, али и упозорила да је неопходно истражити командну одговорност високо рангираних официра у тој операцији.

"Иако су хапшења важан корак према остваривању права за жртве рата 1991-1995, ниједан од ухапшених 1. марта није био високи војни официр", рекла је Никол Дакворт, директорка програма АИ за Европу и средњу Азију, преноси Хрватска радио-телевизија.

Та светска организација за заштиту људских права сматра да у јавности има довољно података за отварање истраге, посебно када је реч о адмиралу Давору Домазету Лоши и упозорава да "нико не сме да буде изнад закона".

"Хрватске власти до сада нису истражиле наводе о командној одговорности заповедника те војне операције Јанка Бобетка (умро 2003) који је тада био начелник Главног штаба и Давора Домазета Лоше", наводи АИ.

Бивши генерал Мирко Норац осуђен је по командној одговорности за ратни злочини у Медачком џепу на шест година затвора, док је сауоптужени генерал Рахим Адеми ослобођен оптужби.

Утврђено је да је Адеми имао мању улогу будући да је на терену био још један командант, адмирал Даворин Домазет Лошо, који је био изасланик начелника Главног штаба Јанка Бобетка.

АИ наводи да је током акције у Медачком џепу нападнуто више српских села и да је, по проценама УН, убијено више од 100 хрватских Срба, а да је много особа мучено и силовано.

Према хрватским подацима, на подручју Медачког џепа од 9. септембра до 17. септембра 1993, када су се хрватске снаге повукле и подручје предале УН, убијена су 23 српска цивила и пет заробљених војника.

Због сумње да су починили ратне злочине против цивила и ратних заробљеника, хрватска полиција ухапсила је прошле седмице петорицу бивших војника, а тројица су после саслушања у тужилаштву пуштена на слободу.

Једномесечни притвор одређен је бившем команданту чете 9. гардијске бригаде Јосипу Крмпотићу и припаднику те јединице Велибору Шолаји. Бивши генерал Мирко Норац једини је осуђен за ратни злочин у Медачком џепу.

Норац је био осуђен на обједињену казну од 15 година затвора због ратног злочина над цивилима српске националности у Госпићу (12 година) и Медачком џепу (шест година), а пуштен је из затвора крајем новембра прошле године, након што је одслужио две трећине
затворске казне.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 10. јул 2025.
21° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом