петак, 10.02.2012, 13:42 -> 21:00
Обрачун полиције с демонстрантима
У центру Атине дошло је до сукоба полиције и демонстраната који протестују против нових мера штедње, које је влада јуче прихватила како би добила нову траншу помоћи од 130 милијарди евра. Грчки премијер Лукас Пападемос истиче да ће учинити све како би пакет помоћи био одобрен.
Грчка мора да учини све што је у њеној моћи да пакет међународне помоћи буде одобрен, а катастрофа избегнута, рекао је грчки премијер Лукас Пападимос док се на улицама Атине полиција сукобљавала са демонстрантима, који су протестовали због новоусвојених мера штедње.
"Не можемо да дозволимо да Грчка банкротира. Наш приоритет је да учинимо све што је у нашој моћи да усвојимо нови економски програм и обезбедимо нови договор о зајму", указао је грчки премијер.
Према његовим речима не треба посебно рећи да они који су против тога и који не буду гласали за нови програм немају шта да траже у влади.
"Неконтролисани банкрот увео би нашу земљу у катастрофалну авантуру и створио услове за неконтролисани економски хаос и друштвене немире. Ово је час историјске одговорности", упозорио је Пападемос.
Грчки синдикати почели су дводневни генерални штрајк, који се претворио у обрачуне демонстраната и полиције испред Парламента.
Сузавац и пендреци против каменица и молотовљевих коктела. Тако је почео дводневни генерални штрајк који је зауставио јавни превоз, болнице свео на минимални број запослених, и пореметио рад већине јавних служби.
Грцима највише смета смањење минималне плате за 22 одсто и укидање сваког петог радног места у државном сектору привреде и услуга.
Илијас Илијопулос ,из синдиката јавних службеника, каже да радници неће моћи да преживе у новим мерама, чак и ако задрже посао.
Највећи синдикат полицајаца прети да ће расписати потерницу за званичницима Европске уније и Међународног монетарног фонда, зато што траже непопуларне мере штедње, уцењују, и подривају демократију и суверенитет земље.
"Нема другог решења, у рату смо! Морају да нам се придруже мали привредници и интелектуалци, нападнута је цела земља. Дошли су варвари", каже Јанис Васулопулос из Синдиката приватника.
Европа је властима у Атини дала рок да до средине идуће седмице испуне све услове са листе захтеваних реформи и мера штедње. У супротном, страни повериоци неће отписати и репрограмирати велики део дуга Грчке, због чега би она идућег месеца могла бити принуђена да прогласи банкрот.
Кристијан Нојер, гувернер Француске централне банке, тврди да Грчка мора да уради оно што друге европске земље увелико раде, да стегне каиш и следи план за излазак из кризе.
"То морају да схвате сви њихови политичари", каже Нојер.
Од привремене коалиционе владе Лукаса Пападимоса се захтева да уштеди додатних 325 милиона евра кроз смањење пензија - што она одбија - да мере штедње одобри Парламент и да странке на власти писмено гарантују да ће мере спроводити и после планираних избора у априлу.
Грчка ће до идуће среде морати да испуни још три услова како би добила други пакет међународне помоћи од 130 милијарди евра, закључак је састанка министара финансија еврозоне у Бриселу, који је почео у четвртак и потрајао до дубоко у ноћ.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар