Читај ми!

Радмановић: БиХ може самостално

"БиХ може без међународног надзора", рекао Небојша Радмановић. Српски члан Председништва БиХ нагласио да је могућ референдум, али не о отцепљењу РС, већ о њеном опстанку.

Српски члан Председништва Босне и Херцеговине (БиХ) Небојша Радмановић оценио је, у интервјуу бечком дневнику Пресе, да Босна може без међународног надзора.

Он је изразио уверење да међународни надзор у БиХ више није потребан, и то већ дуже време.

"Ми смо као друштво довољно зрели и није нам више потребна никаква помоћ једног високог представника. Међутим, Дејтонски споразум предвиђа тог високог представника, и то је чисто правни, формални проблем. БиХ је боље развијена него многе друге земље западног Балкана", оценио је Радмановић.

Он је додао да у БиХ постоје проблеми, и то и озбиљни, који, како је нагласио, нису тако драматични као што тврде неки у Европи.

"Лично мислим да ако се сви у БиХ трудимо и буде постојала већа подршка од стране ЕУ, онда можемо за десет година постати чланица Уније за коју мислим да има страх од западног Балкана, као и да нема стратешки план за тај регион. Наше унутрашње државно урeђење ће, међутим, на путу ка Европи остати такво какво јесте, и како то предвиђа Дејтонски споразум - са два ентитета и три конститутивна народа", подвукао је Радмановић.

Он је даље рекао да наводни референдум о отцепљењу РС никада није био на дневном реду.

Радмановић је објаснио да када се према ЕУ употреби реч "референдум" онда сви мисле да се ради о отцепљењу, али се та демократска опција у свим развијеним земљама користи за одлучивање о различитим питањима.

"Ако буде постојао притисак, на пример ако се буде поставило питање опстанка РС, онда ће референдум остати могућност", поручио је он.

Он сматра да међу народима у БиХ постоји одређено неповерење и да је важно за функционисање БиХ да се сви осећају равноправним. Радмановић је мишљења да би свака промена актуелних ентитетских структура проузроковала веће проблеме.

"Данас сам за то да се структуре више не мењају, јер не знамо које би биле последице", закључио је члан Председништва БиХ.

Упитан шта мисли о Аустријанцу Валентину Инцку као високом представнику међународне заједнице Радмановић је рекао да је његов допринос развоју Босне то што сматра да не треба толико да примењује моћ, као што су то чинили његови претходници.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 13. јул 2025.
33° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом