Бивши амерички маринац Роберт Гилман, који је од 2022. године био у затвору у Русији, ослобођен је и на путу је за САД, саопштио је председник Доналд Трамп, захваливши Русији на одлуци да га пусти.
Трамп је навео да је Гилман ослобођен из хуманитарних разлога и нагласио да његово ослобађање није било условљено разменом за руског затвореника.
"Ценимо ову одлуку, као и чињеницу да Русија није тражила никога заузврат – није било никакве размене", написао је Трамп на мрежи Truth Social.
Навео је да ће Гилман вечерас слетети у ваздухопловну базу Ендруз код Вашингтона, где ће га дочекати представници америчке администрације, од којих су неки са њим у авиону.
Гилман је ухапшен у Вороњежу у јануару 2022. године после инцидента у возу, а касније је осуђен због напада на полицајца. Казна му је у наредним поступцима продужавана, па је до 2025. године достигла укупно 10 година затвора.
(Reuters, Truth Social, Известија)
Коментари