Руски министар спољних послова Сергеј Лавров изјавио је да је Москва упутила захтев Уједињеним нацијама да признају право на самоопредељење становника "нових региона у склопу Русије" и указао на то да је Запад раније користио право на самоопредељење као кључни критеријум независности такозваног Косова.
"У случају Косова није било референдума, једноставно су рекли да је Косово сада независно, самим тим вређајући српски народ и његову историју. А када је на Криму по свим правилима спроведен референдум, Запад је рекао да право на самоопредељење овде не важи већ принцип територијалног интегритета", истакао је Лавров у интервјуу турским медијима.
Додао је да Албанцима на Косову и Метохијиу нису била ускраћена права, да су говорили су својим језиком и имали су школе на албанском, док су на на Криму, у Донбасу и Новорусији Украјинци законски све забранили.
"Поново смо се обратили генералном секретару УН Антонију Гутересу и његовом тиму, питајући да ли ће, ако се јавно признаје право народа Гренланда на самоопредељење, исто право бити признато и становницима Донбаса, Новорусије и Крима", рекао је Лавров, преноси агенција РИА Новости.
Референдуме о присаједињењу Крима (2014) и Доњецке, Луганске, Запорошке и Херсонске области (2022) Руској Федерацији одржала је Русија, али их међународна заједница нити Украјина не признају, већ сматрају ове територије окупираним.
Према подацима Русије, 99,23 одсто бирача гласало је за присаједињење ДНР Руској Федерацији. Гласање је одржано од 23. до 27. септембра 2022. године, а за припајање Русији у ДНР је гласало 98,42 одсто гласача, у ЛНР, 93,11 одсто у Запорошкој области и 87,05 одсто у Херсонској области. То је довело до потписивања споразума о анексији 30. септембра 2022. године.
Дана 16. марта 2014. године одржан је референдум на којем је, према званичним руским подацима, 96,77 одсто бирача гласало за то да Крим постане део Русије.
(РИА Новости, Танјуг)
Коментари