Читај ми!

О Косову идуће недеље

Влада Србије ће у четвртак послати Скупштини извештај о преговорима са Приштином. Шефица посланичке групе "За европску Србију" Нада Колунџија очекује да ће парламент до половине наредне седмице расправљати о извештају Владе. Министар Горан Богдановић очекује да седница буде одржана у среду, 2. новембра.

У Скупштини Србије је после састанка шефова посланичких група саопштено да ће Влада Србије у четвртак послати извештај о преговорима Београда и Приштине, на основу кога ће  у парламенту бити разговора о ситуацији на северу Косова и Метохије.  Министар Горан Богдановић очекује да седница буде одржана у среду, 2. новембра. 

Како је после састанка шефова посланичких клубова изјавио шеф посланика СРС-а Драган Тодоровић, потпредседница Скупштине Гордана Чомић обавестила је шефове посланичких група да је из Владе Србије стигло обавештење да ће у четвртак послати извештај.

Шефица посланичке групе "За европску Србију" Нада Колунџија очекује да ће парламент до половине наредне седмице расправљати о извештају Владе. Шеф посланичке групе СРС-а Драган Тодоровић каже да ће парламент о Косову највероватније расправљати у понедељак, преноси Фонет.

Шеф посланичке групе ДСС-а Милош Алигрудић рекао је после састанка шефова посланичких група да се не зна датум одржавања седнице, нити садржај извештаја.

Нада Колунџија наглашава да је важно да седница буде одржана када буду у могућности да јој присуствују премијер и шеф преговарачког тима, као и министри.

На питање какав ће бити садржај извештаја Владе, Колунџија је одговорила да је то тешко рећи, али да би требало да буде свеобухватан, како би одговорио на захтев посланичких група.

Лидер ЛДП-а Чедомир Јовановић позива Владу да се пре седнице о Космету одрже консулатције парламентарних странака.

Јовановић каже да у извештају Владе мора бити наведено ко је одговоран за насиље и ко политички контролише север Косова. Он наводи и да парламент треба јасно да поручи Србима да се повуку са барикада, на којима, како је рекао, могу само да страдају.

"То је услов да се посланици ЛДП-а врате у скупштинску салу из које су изашли кад је Скупштина постала нема на патњу Срба који страдају због декларације коју је Скупштина усвојила 31. јула", поручио је Чедомир Јовановић.

Захтеву ЛДП-а придружио се и Српски покрет обнове. "Оправдан је захтев ЛДП-а да се закаже седница Скупштине на којој би се расправљало о ситуацији на северу Косова, јер је ненормално да државну политику воде четири председника општина на северу Косова", рекао је посланик СПО-а Александар Југовић.

Према његовим речима, Скупштина би требало и да прихвати нестатусни део плана Мартија Ахтисарија, као основу за будуће преговоре Београда и Приштине.

Расправу о ситуацији на северу Покрајине траже све опозиционе странке, а јуче су тим поводом одржана два састанака Колегијума парламента на којима није усаглашено када ће и на који начин бити речи о тој теми.

Посланици опозиције раније су поручили да неће учествовати у раду Скупштине, док се не постигне договор о седници парламента.

Посланици Српске радикалне стране од данас су у скупштинским клупама, док су посланици ДСС-а учествовали само у делу у којем су постављана посланичка питања. Српска напредна странка и Либерално-демократска партија и даље бојкотују скупштинске седнице.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 21. септембар 2025.
22° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом