уторак, 09.08.2011, 16:35 -> 19:19
Реакције на скуп у Лепосавићу
Срби због неслагања са Београдом могу постати мета косовских Албанаца, оценио Оливер Ивановић. Напредњаци указују да је јединство Срба на северу Косова насушна потреба. Било каква неслога међу Србима умањује шансу у преговарачком процесу, оцењују аналитичари.
Прекид заједничке седнице одборника четири скупштине општине са севера Косова изазвао је бројне реакције политичке јавности у Србији. Државни секретар у Министарству за Косово и Метохију Оливер Ивановић рекао је да жали због прекида седнице у Лепосавићу.
Ивановић је указао да би косовски Срби због неслагања са Београдом могли постати мета странаца и косовских Албанаца.
"Онога тренутка када се као Срби будемо ставили на супротну страну у односу на државу или, пак, изразимо неслагање са њом, тог тренутка постајемо мета за странце и косовске Албанаце", рекао је Ивановић.
Лоше је и то што је седница у Лепосавићу, на којој је требало да буде речи о споразуму који је Влада Србије постигла са Кфором, искоришћена за међустраначка препуцавања, рекао је Ивановић.
"То је типично српски. Док је била опасност и док је постојала могућност да Албанци прођу на север до тада смо били јединствени. Оног тренутка када се ситауација мало релаксирала и када се осећамо мало сигурније, тог тренутка долазе до изражаја различити партијски интереси", каже Ивановић.
С друге стране, портпарол Кфора Ханс-Дитер Вихтер поздравио је спремност представника Срба на Косову да разговарају о томе како да се разреши текућа криза.
"Очигледно им је потребно још неко време за разговоре. Треба да сачекамо нови развог догађаја", рекао је Вихтер за АП.
Вихтер је рекао да војници Кфора могу да заобиђу барикаде на путевима и да немају потешкоћа да дођу до војне базе на северу Косова.
СНС: Јединство насушна потреба
Српска напредна странка сматра да заједничка седница четири општине северног Косова треба да буде настављена, јер је јединство Срба у том делу Покрајине "насушна потреба".
СНС у саопштењу наводи да би седници требало да присуствују и преговарачи Србије, као и да се обаве консултације са свим шефовима одборничких група четири општине, како би се усагласили ставови о спорним питањима.
Напредњаци сматрају и да је прекид састанка у Лепосавићу показао да је "покушај да се одговорност Владе Србије пребаци на локалне самоуправе и грађане севера Косова, потпуно неуспео".
"Захтев за одржавање појединачних седница скупштина општина на северу Косова коначно је показао ко ради на разбијању јединства Срба на овом простору", наводи се у саопштењу Окружног одбора СНС-а.
Станковић: Умањује се шанса у преговарачком процесу
Аналитичар Дејан Вук Станковић изјавио је да је прекид заједничке седнице одборника четири скупштине општине са севера Косова непотребна политичка драматизација која ће Србе са Косова одвести у сукоб са државом Србијом ако не буде пронађено решење.
"Таква драматизација угрожава и егзитенцијалне интересе Срба на Косову, јер их конфронтира са Кфором", рекао је Станковић агенцији Бета.
Станковић је оценио да се ситуација на Косову развија лоше првенствено по тамошње Србе, а онда и по интересе Србије, јер било каква неслога међу Србима њима умањује шансе у преговарачком процесу.
Навео је да ће бити лоше ако политички представници Срба са Косова буду ушли у сукоб са државом Србијом, јер ће њихова позиција бити вишеструко слабија.
"Биће још слабија ако се умешају страначки лидери и читава ствар поприми димензију страначког сукоба међу Србима на Косову, а онда и страначког сукоба унутар Србије, што води ка томе да ствар измакне контроли", наглашава Станковић.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 7
Пошаљи коментар