понедељак, 08.08.2011, 08:12 -> 10:45
Одзвонило дуплим функцијама
Након што је Уставни суд донео одлуку да је обављање више функција неуставно, за једну функцију до сада су се определила само два војвођанска посланика. Остали чекају да одлука буде објављена у "Службеном гласнику". У Агенцији за борбу против корупције најављују да ће одмах по објављивању активирати поступке против функционера који седе на две столице.
Само двојица војвођанских посланика до сада су се определила за једну од функција, након што је Уставни суд Србије донео одлуку да је обављање више функција неуставно. Остали чекају да одлука буде објављена у Службеном гласнику.
Када се то деси, функционери ће морати у року од три дана да се изјасне које се фотеље одричу. Међу онима који су у сукобу интереса су и најмање четири републичка и још 12 покрајинских посланика.
"Агенција ће одмах да донесе решење о томе да им престаје једна функција. Ако они то не прихвате, по сили закона им престаје она функција на коју су изабрани касније", објашњава Чедомир Чупић, председник Одбора Агенције за борбу против корупције.
Градоначелник Инђије Горан Јешић први се одрекао једне функције и поднео оставку на место посланика у Војвођанској скупштини.
Јешић очекује да сви функционери из Војводине поднесу оставку, али каже да јавност треба да се запита шта је са онима који нису толико познати политичари.
"Има јако пуно људи који имају јако пуно функција и неколико прихода од стране државних институција", наводи Јешић. Сви ће бити третирани на исти начин, поручују из Агенције за борбу против корупције.
"Свима ћемо покренути поступак. Сви који помињу да постоје такви људи требало би да их пријаве", каже Чедомир Чупић.
Политички аналитичар Дејан Вук Станковић, међутим, каже да би био пријатно изненађен када би се сви који су у сукобу интереса одрекли дуплих функција и додаје да је уверен да се то неће догодити пре наредних избора.
"Сигуран сам да ће они наћи неки механизам релативизације те одлуке, да ли кроз неку одредбу или кроз непримењивање тог става Уставног суда", истиче Вук Станковић.
Подсетимо да су функционери били дужни да се за једну функцију определе до априла прошле године. Тај рок је померен на септембар, а у међувремену је Скупштина Србије усвојила одредбу којом је омогућено обављање више функција.
Уставном суду Србије требало је десет месеци да ту одредбу прогласи неуставном.
У Уставном суду због годишњих одмора нису могли да дају изјаве, али је РТС-у речено да се не зна када ће одлука бити објављена у Службеном гласнику, јер није готов коначни текст. То се, кажу, сигурно неће догодити пре септембра.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 4
Пошаљи коментар