Читај ми!

Скупштина Србије о Косову

Скупштина Србије завршила расправу о декларацији о Косову и Метохији, којом тражи заштиту Срба у Покрајини и поштовање Резолуције 1244. Првобитни текст промењен, како би се постигла што шира подршка. Представници Владе поручили да је за кризу одговорна власт у Приштини, опозиција тражи јасне мере за решење проблема. Седници присуствује и председник Борис Тадић.

00.22 - Председник Тадић поручио Србима са Косова да су парламент, Влада Србије и председник Републике уз њих.

00.02 - Најважније за Србију је да се обезбеди мир. Наша одговорност је и регионална и глобална, поручио председник Борис Тадић, оценивши данашњу расправу као конструктивну.  

23.55 - Премијер Мирко Цветковић рекао да је прихватљив усаглашени текст Декларације.

21.54 - Министар Ивица Дачић каже да за ситуацију на Косову није крива ниједна од претходних влада, већ албански сепаратизам.

21.34 -  Одбор за Косово и Метохију усвојио усаглашен предлог Декларације о актуелној ситуацији на Косову и Метохији. Од 13 присутних чланова Одбора, њих 12 је гласало "за", док је један члан Одбора из ДСС-а био против.

20.15 - За расправу се пријавило 43 посланика. Обраћање председника Бориса Тадића очекује се по завршетку расправе, а пре усвајања Декларације.

19.15 - Посланик Коалиције Албанаца Прешевске долине Риза Халими рекао је да неће подржати декларацију.

18.54 -  Шефица посланичке групе "За европску Србију" Нада Колунџија рекла је да се декларацијом још једном потврђује опредељеност Србије за мир, стабилност у региону и приврженост дијалогу.

18.33 - Шеф посланичке групе мањина Балинт Пастор каже да ће његова странка бити уздржана приликом гласања, јер је текст декларације нејасан, непрецизан и не наводи мере које би Влада могла предузети.

18.10 - Српска радикална странка подржаће декларацију, иако не подржава политику Владе, рекао Драган Тодоровић.

18.01 - Уједињени региони Србије сматрају да дијалог Београда и Приштине мора да се настави у сарадњи са Европском унијом.

17.40 - Шеф посланичког клуба СНС-а Томислав Николић позвао власт у Београду да обезбеди да Срби са севера Косова могу да пролазе кроз административне прелазе Јариње и Брњак.

17.16 - ДСС тражи промену политике према Косову, оцењујући да садашња води ка постепеном признању независности.

16.56 - ЛДП неће подржати декларацију, јер она не представља заокрет у односу на досадашњу погрешну политику, каже посланик те странке Зоран Остојић.

16.21 - Лидер Нове Србије Велимир Илић поручио да све партије треба да подрже декларацију, без обзира на грешке политике Владе. "Имаћете наш глас за Косово увек, иако се не слажемо о многим стварима", рекао је Илић.

16.09 - Лидер Јединствене Србије Драган Марковић позвао Србе на Косову да слушају Владу  и да само дијалогом решавају кризу, а међународне представнике да "не жмуре" на догађаје чије су жртве Срби.

Скупштина Србије на ванредној седници расправља о Предлогу декларације Народне Скупштине Републике Србије о актуелном стању на Косову и Метохији након једностраних и насилних аката привремених институција самоуправе у Приштини. Седници, заказаној на захтев Владе, присуствује и председник Борис Тадић.

Отварајући дебату, премијер Мирко Цветковић рекао је да су привремене власти у Приштини изазвале кризу на северу Косова са циљем да испровоцирају Србију да прекине дијалог.

Цветковић је поручио да ће, и поред тога, Београд остати чврст у ставу да се проблеми у покрајини могу решавати искључиво на миран и демократски начин.

Премијер је истакао да не постоје уцене под којима би Влада Србије признала независност Косова и позвао међународну заједницу, Уједињене нације и Европску унију, да се чврсто придржавају Резолуције 1244 и постигнутих договора.

Криза на Косову резултат је покушаја привремених власти у Приштини да једностраним актима успоставе своју државност, оценио је шеф српске дипломатије Вук Јеремић.

Јеремић је поручио да Србија захтева одговоре на питања ко је наредио акцију специјалних јединица косовске полиција РОСУ, да ли је неко из међународне заједнице знао за те планове и ако није знао - зашто.

Јеремић је рекао да Београд тражи одговор и на питање због чега је Еулекс напустио територију северног Косова и оставио Србе и неалбанце без међнародне полицијске заштите.

Министар одбране Драган Шутановац изјавио је да су, после покушаја приштинских власти да преузму административне прелазе, појачане патроле Војске Србије и полиције.

Шутановац је рекао да постоји комуникација са представницима Кфора, од којих су добијене информације да ни они нису имали сазнања о једностраним акцијама Приштине и слању специјалних косовских снага РОСУ на север Косова.

Обавестивши посланике о хронологији догађаја од 25. јула, министар Горан Богдановић је оценио да је Кфор "прекорачио Резолуцију 1244", што су Срби на северу Косова и Метохије протумачили као подршку циљевима Приштине.

То је допринело нередима и паљењу административног прелаза Јариње, рекао је, између осталог, Богдановић.

Министар економије Небојша Ћирић рекао је да је блокадом пласмана српске робе у Покрајину прекршен ЦЕФТА споразум и да ће Србија арбитражом тражити одштету ако УНМИК као председавајући не одреагује. 

Опозиција критикује власт

Председник опозиционе Српске напредне странке Томислав Николић затражио је од Владе да предложи конкретне мере за решење кризе на северу Косова које би усвојио парламент и критиковао текст предложене декларације о Косову.

Предлог владине декларације је критиковала и посланичка група Демократске странке Србије, чији је представник Слободан Самарџић упозорио да ће политика владе према покрајини довести до постепеног признавања независности Косова.

Потпредседник Српске радикалне странке Драган Тодоровић најавио је да ће та странка подржати владину декларацију, али је од власти затражио да захтева повлачење мисије Европске уније из покрајине, јер она, како је навео, помаже стварању државе Косово.

Либерално-демократска партија је, међутим, најавила да неће гласати за предлог декларације, јер се тиме не мења, како су навели, погрешна политика према Косову.

И Нова Србија сматра да је владина политика према Косову и Метохији погрешна, а њен председник Велимир Илић оптужио је власт да је крива за лоше стање Срба на Косову јер је прихватила Еулекс и тиме угрозила повољнију позицију Србије коју јој је давала Резолуција 1244. 

Шеф посланичке групе мањина Балинт Пастор најавио је да ће ти посланици бити уздржани приликом гласања о декларацији, јер од ње не види практичну корист за грађане.

Странке владајуће коалиције најавиле су подршку декларацији.  

Шефица посланичке групе "За европску Србију" Нада Колунџија рекла је да парламент расправом треба да потврди опредељеност Србије за мир, стабилност у региону, толеранцију и приврженост дијалогу.

Једини представник Албанаца са југа Србије, Риза Халими рекао је да неће подржати владин предлог декларације о кризи на Косову и Метохији.

За расправу пет сати

На почетку седнице, посланици су, већином гласова, одбили су предлог шефа посланичке групе Српске радикалне странке Драгана Тодоровића да расправа о Косову у парламенту траје 10 уместо пет сати, колико је пословником предвиђено.

Радикали, који су уложили пет амандмана на ову декларацију, оценили су да су нападе на Косову извеле привремене институције на Косову уз подршку држава чланица НАТО.

"Рат на Косову се само наставио, тамо где је стао 1999", рекао је посланик СРС Александар Мартиновић.

Посланичка гупа ДСС-а уложила је као амандман свој предлог декларације - О дефинисању нове државне политике о Косову и Метохији.

Број коментара 75

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 26. јул 2025.
27° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом