субота, 30.07.2011, 01:00 -> 14:31
Декларација о Косову пред посланицима
Ванредна седница Скупштине Србије о ситуацији на Косову и Метохији почиње у 14 часова. Пред посланицима декларација у којој се међународне снаге окривљују за кршење Резолуције 1244. Председник Тадић дошао у Скупштину како би присуствовао седници.
Скупштина Србија расправља на ванредној седници, о Предлогу декларације Народне Скупштине Републике Србије о актуелном стању на Косову и Метохији након једностраних и насилних аката привремених институција самоуправе у Приштини.
Седници заказаној на захтев Владе присуствују председник Србије Борис Тадић, премијер Мирко Цветковић, шеф дипломатије Вук Јеремић, министар за Косово и Метохију Горан Богдановић и шеф преговарачког тима Београда за преговоре са Приштином Борислав Стефановић.
Владајуће странке позивају на јединство и понављају да је тренутну ситуацију најбоље решавати дијалогом, на миран начин. Опозиција најављује жустру дебату. Демократска странка Србије поднела је Скупштини свој предлог декларације о актуелном стању на Косову и Метохији. Такође, ДСС је најавио и амандмане на Владин предлог декларације.
Међународне снаге на Косову и Метохији крше статусно неутралне оквире поверене Резолуцијом 1244, чиме угрожавају опстанак српског становништва и интересе Србије у Покрајини, наводи се у декларацији, која је једина тачка дневног реда ванредне седнице.
"Скупштина Србије утврђује да такво деловање међународних мисија, представља грубо кршење међународног права, а пре свега Повеље УН, Завршног акта из Хелсинкија и Резолуције СБ УН 1244. Таквим актима и активностима били би непосредно угрожени суверенитет, територијални интегритет и уставни поредак Републике Србије", наводи се у тексту.
У Предлогу декларације се констатује да су привремене институције у Приштини насилно покушале да промене реално стање на терену и изврше додатни притисак на Србију, као и да суштински пониште Резолуцију 1244 УН.
Текст декларације садржи и захтев Влади Србије да предузме неопходне мере за доследно поштовање Резолуције 1244 УН и оквир деловања државних органа и других чинилаца у одбрани суверенитета, територијалног интегритета и уставног поретка Србије.
"Посебно се обавезује Влада Србије да у свим околностима које би могле наступити ефикасно делује на заштити живота и имовине, права и слобода грађана покрајине, а посебно српског и неалбанског становништва", наводи се у тексту.
Тај оквир предвиђа да одбрана интереса Србије и народа на Косову и Метохији, као интегралном делу Србије, представља приоритет државних институција и свих јавних чинилаца у држави, а да је најбољи начин за постизање компромисног решања дијалог Београда и Приштине, уз посредовање статусно неутралних медијатора, са мандатом УН.
Влада Србије се обавезује да не дозволи једностране активности привремених институција у Приштини којима се угрожава мир, стабилност и могућност изналажења компромисног решења, као и да донесе конкретне мере за настављање државних функција у покрајини, у условима додатне опструкције и притисака привремених косовских институција и дела међународне заједнице.
Декларација ће бити осми документ који је највише законодавно тело усвојило о јужној покрајини од 2000. године.
Представници амбасада Русије, Кине, Индије, Словачке, Сједињених Америчких Држава и Алжира пратиће ток расправе са балкона велике сале Дома народне Скупштине.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 32
Пошаљи коментар