среда, 27.07.2011, 14:19 -> 17:39
Радикали подносе интерпелацију
Српска радикална странка ће поднети интерпелацију којим тражи да се Влада изјасни о политици према Косову и Метохији. Посланици не могу да сакупе 84 потписа, колико је довољно за ванредну седницу, али могу 50 за интерпелацију, поручују у СРС.
Посланичка група Српске радикалне странке поднеће интерпелацију у којој ће од Владе Србије затражити да се изјасни о политици према Косову и Метохији, најавио заменик шефа радикала Александар Мартиновић.
Мартиновић је рекао да посланици СРС-а и ДСС-а не могу да сакупе 84 потписа, колико је потребно за сазивање ванредне седнице парламента на којој би се расправљало о актуелној ситуацији на северу покрајине, па су се зато одлучили за интерпелацију за коју је довољно 50 потписа.
Интерпелација је питање којим посланик тражи од владе или неког министарства, писано или усмено изјашњавање о некој ствари из области унутрашње или спољне политике, а како је Мартиновић подсетио, влада у року од 30 дана од њеног подношења треба на њу да одговори.
Мартиновић је рекао да је СРС јуче поднео и интерпелацију о улози владе "у тихом прикључењу Србије НАТО савезу".
Према Мартиновићевим речима, ситуација на северу Косова и Метохије је тешка, а према информацијама које радикали имају, "акција упада косовских специјалаца на прелазе Брњак и Јариње се одвијала уз помоћ хеликоптера КФОР-а, па је јасно да је то организовао НАТО".
Мартиновић је рекао да је изјава председника Србије Бориса Тадића, коју је, како је навео, дао "у стилу размаженог америчког глумца позивајући на мирољубиво решење проблема, у ситуацији када косовски специјалци угожавају животе Срба, уместо да осуди НАТО И ЕУ".
Заменик шефа радикала је рекао да Србија треба да инсистира на хитном заказивању седнице Савета безбедности УН и да тражи дипломатску помоћ сталних и несталних чланица УН, које нису признале независност Косова и Метохије, а пре свега Русије и Кине.
Према Уставу Србије, скупштина расправља и гласа о одговору који су на интерпелацију поднели Влада или члан Владе коме је она упућена, а ако скупштина гласањем не прихвати одговор владе или њеног члана, приступиће се гласању о неповерењу влади или члану, уколико они претходно, по неприхватању одговора не поднесу оставку.
О питању које је било предмет интерпелације не може се поново расправљати пре истека рока од 90 дана.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар