Читај ми!

Скупштина о здравству

Посланици скупштине Србије претресли све амандмане на предложене измене Закона о здравственој заштити. У скупштинској сали поново било речи о јучерашњем захтеву посланика ДСС и СРС о сазивању ванредне седнице због догађаја на Косову.

У Скупштини Србије посланици су претресли све амандмане на предложене измене закона о здравственом осигурању и о здравственој заштити, а у скупштинској сали поново је било речи о јучерашњем захтеву посланика ДСС и СРС о сазивању ванредне седнице због догађаја на Косову.

Током дебате посланици дела опозиције посебно су критиковали одредбу по којој дете од 15 година родитељима може да ускрати информацију о здравственом стању.

По оцени посланика СНС-а и НС-а, довољно је законом било прописати да деца која имају 15 година имају право на самосталан увид у своју медицинску документацију, али да није логично да малолетник има право да ускрати родитељима информацију о здравственом стању.

Према предложеним изменама, дете које има 15 година и које је способно за расуђивање има право да само изврши увид у медицинксу документациу, као и право на поверљивост података који се налазе у тој документацији.

Здравствени радник дужан је, међутим, да у случају озбиљне опасности по живот и здравље детета саопшти родитељима или старатељима информације о његовом здравственом стању и поред његовог захтева да се те информације не саопште.

Министар здравља Зоран Станковић рекао је да су измене закона достављене и УНИЦЕФ-у који је дао виђење да су оне са аспекта права детета важне, јер смањују могућност да се ускрати здравствена заштита деци од 15 до 18 година, а и у складу су конвенцијом о правима детета.

Посланици из редова СНС-а и ДСС-а имали су заједничко виђење дела закона којим се уређује проширење права на здравствену заштиту на припаднике ромске националности који због традиционалног начина живота немају стално пребивалиште.

Посланици те две странке сматрају да се том формулацијом Роми дискриминишу, због чега су затражили њено брисање, али и указали да не воде само Роми такав начин живота, већ да и међу другим народима има оних са сличним стилом живљења.

Напредњаци су навели и да су незадовољни предлженим изменама у целини, да се ради о козметичким променама у којима има доста нелогичности, а није им јасно ни зашто су предложене по хитном поступку када ће неке одредбе да се примењују тек за годину дана.

Радикали тврде да је закон лош

Посланици Српске радикалне странке сматрају да треба повући предложени закон из процедуре јер је, према њиховом мишљењу, лош.

Посланици СРС оценили су да је стоматолошка здравствена заштита лоша, и навели да би Министарство здравља требало озбиљније да се ангажује на решавање проблема у избору органа Стоматолошке коморе.

Изменама Закона о здравственом осигурању проширен је круг особа које испуњавају услове да буду осигураници, а студентима до 26 година и свим средњошколцима омогућено је право на бесплатну стоматолошку заштиту.

Уводи се право на промену пола "из медицинских разлога" о трошку фонда, прецизирана су права пратиоца болесне особе, као и лечење оболелих од ретких болести средствима из буџета Србије од 2012. године.

Током начелне расправе о тим актима, странке владајуће већине и либерали најавили су подршку предложеним изменама јер су хумане за шири круг корисника здравственог осигурања, док опозиција сматра да су измене "само списак лепих жеља".

Ресорни министар Зоран Станковић, "бранећи" предлоге закона, рекао је да они представљају континуитет у реформи здравства и омогућавају бољи положај болесника, пре свега осетљивијих група.

Као једну од најважнијих новина у Закону о здравственој заштити Станковић је издвојио оснивање управе за скрининг програме у циљу смањења обољевања и умирања од малигних болести с обзиром на то да су оне најчешћи узрок смртности после болести крвних судова и срца.

Према речима Станковића предвиђено је и да пацијент има право на заказивање прегледа, дијагностичких процедура и других медицинских мера и поступака ради очувања и унапређења здравственог стања.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 25. јул 2025.
25° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом