Читај ми!

Влада тражи решење од Цефте

Пети дан камиони стоје на прелазу Мердаре. Влада затражила од Цефте да реши проблем косовског ембарга. Исти захтев, европском комесару Филеу упутила удружења домаћих и страних привредника.

Педесетак камиона из Србије, који већ пети дан стоје на прелазу Мердаре још не могу на Косово и Метохију. Иако је било најава да ће им данас бити омогућен улазак, то се није десило.

Шеф царинске испоставе у Подујеву Љуљзим Рамадани потврдио је РТС-у да је Одлука косовске владе о ембаргу на српску робу и даље на снази и да царина нема другачијих информација.

У министраству за трговину и индустрију владе у Приштини кажу да постоје две могућности за деблокаду саобраћаја. Прва је да камионима буде омогућено да уђу на Косово и да се окрену и врате, и друга да уђу на Косово и истоваре робу на царинском терминалу. Та роба би остала на царинском терминалу и не би била пласирана на тржиште.

РТС незванично сазнаје да би влада Косова ипак могла поново разматрати своју одлуку од среде 20. јула о забрани уласка српске робе.

У међувремену, Србија је од Цефте затражила да реши блокаду уласка робе на Косово и Метохију. Привредна комора Србије и друге пословне асоцијације послаће писмо комесару Европске уније за проширење Штефану Филеу и Европској комисији у коме ће затражити решавање проблема каже председник коморе Милош Бугарин.

У писму Министарство економије и регионалног развоја упућеном шефу Унмика Роберту Соренсону, као представнику председавајућег Цефта споразума, захтевају се хитне консултације око једностране одлуке Приштине да забрани уласка робе из централне Србије на Косово и Метохију.

У писму Министарства економије и регионалног развоја, одлука Приштине карактерише се као флагрантно кршење Споразума о зони слободне трговине у Централној Европи. Тражи се хитно предузимање корака како би та одлука била суспендована.

Реаговања пословних асоцијација

Привредна комора Србије, Савет страних инвеститора, Америчка привредна комора и Пословни клуб "Привредник" у отвореном писму Филеу затражили су од Уније да поништи одлуку владе Косова, јер се на најгрубљи начин крши споразум Цефта, потписан под покровитељством Брисела.

"То наноси врло велике штете како комплетној српској привреди, тако и Савету страних инвестиора, страним инвеститорима и комплетној српској пословној заједници. Такође и становништву које живи на Косову", рекао је председник Привредне коморе Србије Милош Бугарин.

Косовска влада одлучила се на блокаду у тренутку када је велики број званичника у Бриселу и Вашингтону на годишњем одмору, оцењује државни секретар у Министарству за Косово и Метохију Оливер Ивановић. Он додаје да су производња и пласман робе у овом периоду мањи, па се уз малу штету постиже политички ефекат.

Рок за решавање спора у оквиру Цефта споразума је 90 дана. Након тога, Србија се може обратити некој међународној арбитражи.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 23. јул 2025.
30° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом