понедељак, 25.07.2011, 15:44 -> 18:48
Подршка Чешке на путу ка ЕУ
Чешка подржава европске интеграције Србије, рекао министар Карел Шварценберг после разговора са Вуком Јеремићем. Отворена питања, укључујући и Косово, морају се решавати на путу ка Европи кроз дијалог, рекао Јеремић.
Чешка је решена да и даље подржава Србију, јер је Србија наш близак пријатељ кога бисмо желели да видимо у Европској унији што пре, рекао је министар иностраних послова Карел Шварценберг и нагласио да су односи две земље одлични.
Чешки министар је похвалио напредак који је Србија направила у процесу реформи, посебно хапшење Ратка Младића и Горана Хаџића.
Шварценберг је у Прагу, после разговора са српским колегом Вуком Јеремићем, истакао да су председник и Влада Србије направили помак у процесу реформи са којима је потребно наставити у будућности.
Министар Јеремић упозорио је да би било погрешно заустављати процес европских интеграција без обзира на неслагања о неким питањима, као што је и погрешно постављати услове која нека од страна не може да испуни.
"Један од услова које српска стране не може да измени је да промени своју уставну позицију по питању Косова", рекао је Јеремић, одговарајући на питања новинара после разговора са министром Шверценбергом.
Јеремић је нагласио да то није само због Устава Србије, већ и због моралне, историјске и историјске обевезе Владе Србије да ову позицију држи.
Он је објаснио да за овакву позицију Влада Србија има подршку огромне већине грађана и обавезна је да поштује демократску вољу својих грађана.
Јеремић је нагласио да се отворена питања, укључујући и питање Косова, морају решавају на путу ка Европи кроз дијалог.
"Верујем да постоји пут којим можемо заједно да корачамо ка решавању свих отворених проблема на Западном Балкану, а уз неометан и неуспорен процес европских интеграција за све на Западном Балкану", рекао је Јеремић.
Јеремић је нагласио да има још посла да се уради на путу ка интеграцији Западног Балкану у ЕУ и да, паралело са тим процесом, могу да се решавају отворена питања, укључујући и питање везано за будући статус Косова и Метохије на начин који не омета процес интеграција.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар