петак, 22.07.2011, 07:28 -> 17:44
Скупштина о здравству
Посланици владајуће коалиције подржавају предложене измене Закона о здравственој заштити и здравственом осигурању, док опозиција истиче проблем корупције. Та решења ће побољшати положај пацијената, рекао министар здравља Зоран Станковић образлажући измене.
Парламентарци су завршили разматрање предложених закона о здравственој заштити и о здравственом осигурању, а посланици ће се у скупштинске клупе вратити у понедељак, 25. јула, када ће на новој ванредној седници разматрати предлог о избору председника и чланова Савета Агенције за енергетику.
Представници владајуће коалиције најавили су подршку изменама Закона о здравственој заштити и здравственом осигурању, јер ће побољшати положај пацијаната, док су посланици опозиције оценили да су предложена решења недовољна указујући на корупцију тој области.
У расправи о изменама два закона из области здравства, посланик ДС-а Душан Милисављевић рекао је да се та странка залаже да на првом месту у здравственом систему буде пацијент и да не постоје листе чекања које су могућност за корупцију.
Посланик СПС-а Зоран Бортић рекао је да је предлагач закона, када је реч о бесплатној промени пола о трошку фонда, водио рачуна пре свега о медицинским и етичким разлозима.
Према речима посланика ПУПС-а Николе Крпића, та странка ће гласати за предложене измене закона јер ће побољшати здравствену заштиту и рањивих група, особа са посебним потребама, оболелих од ретких болести, незапослених и расељених.
Посланик Савеза војвођанских Мађара Арпад Фремонд затражио је да држава више бриге посвети здравственом осигурању пољопривредника.
Никола Лазић из ДСС-а сматра да је у претходним годинама у сектору здравства било превише експериментисања, а премало правих потеза и да је кључно у реформи стварање интегрисаног система здравствене заштите који би укључио и приватни сектор.
Посланица ЛДП-а Јудита Поповић казала је да у предложеним законима постоје добра решења које та странка подржава, али и навела да добра решења у законима тешко могу да промене очајне и озбиљне проблеме у здравству који се односе на корупцију.
Поповићева је поручила ресорном министру Зорану Станковићу да би требало да предлаже антикорупцијске законе.
Српска радикална странка затражила је повлачење измена Закона, а посланици те странке су оценили да предложена решења само привидно дају већа права здравствним осигураницима, али да за остваривање тих права нема новца.
Измене закона за бољи положај пацијената
Министар здравља Зоран Станковић, образлажући предлог, позвао је посланике у Скупштини Србије да подрже измене Закона о здравственом осигурању и о здравственој заштити, јер ће побољшати положај пацијената, посебно осетљивих група.
Станковић је напоменуо да има много проблема у систему здравства и упозорио на недостатак стручњака, анестезиолога и патолога.
"Имаћемо хирурге, али они неће моћи да оперишу без анестезиолога", навео је Станковић и истакао да је потребно побољшање стоматолошке заштите.
"Ако се не побољша стоматолошка заштита добићемо 'Шојићеву крезубу Србију', не само међу сиромашном и старом популацијом становништва, већ и међу студентима и будућим академским грађанима који су будућност Србије", истакао је министар здравља.
Према његовим речима, највеће дилеме и расправе у јавности изазвало је решење које предвиђа право на промену пола из медицинских разлога о трошку фонда. Станковић је критиковао оне који се са подсмехом односе према томе и који имају непримерене реакције.
Министар здравља је рекао да је изменама Закона о здравственој заштити предвиђено оснивање управе за скрининг програме и упозорио да је Србија међу земљама са повећаном смртношћу од малигних болести у односу на број становника.
"Новим решењима унапређују се права на заштиту деце, утврђује се и посебно право пацијента на поштовање пацијентовог времена у остваривању здравствене заштите у здравственим установама", додао је Станковић.
Станковић је рекао да се тим изменама унапређује здравствена заштита жртава насиља у породици и трговине људима, а прецизирају се и одредбе о лечењу оболелих од ретких болести средствима из буџета Србије од 2012. године.
Како је рекао министар, предвиђено је увођење здравстве картице са чипом попут оних у земљама ЕУ.
Становић сматра да је реалан рок за увођење те картице три године, када ће информатички бити повезан здравствени систем и када ће у Србији постојати електронски картон и електронски рецепт.
На дневном реду осме ванредне седнице у овој години налази се осам законских и других аката.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 2
Пошаљи коментар