уторак, 19.07.2011, 07:30 -> 21:20
Скупштина о извештају омбудсмана
Посланици разматрали извештај заштитника грађана за 2010. годину. Посланици владајуће већине указали на напредак у области људских права, опозиција сматра да су грађани незадовољни радом државних органа.
Скупштина Србије завршила је расправу о амандманима на измене Закона о локалним изборима, а сутра ће гласати о том закону и о годишњем извештају заштитника грађана.
Изменама Закона о локалним изборима прописано је да се мандати одборницима додељују по редоследу са листе, прецизиран је начин подношења оставки и уведена обавеза да на изборним листама трећина кандидата буду жене.
Кад је реч о извештај о раду заштитика грађана Саше Јанковића у прошлој години, посланици владајуће коалиције указали су да је остварен напредак у области људских права, док опозиција сматра да су грађани незадовољни радом државних органа, који се оглушују о препоруке омбудсмана.
И омбудсман Јанковић је истакао да постоји помак у области људских и мањинских права у Србији у односу раније године, али да ни он ни нико у држави нема разлога за потпуно задовољство.
Јанковић је нагласио да економска и социјална права и права радника највише оптерећују грађане Србије, као и системска појава да радник сноси последице тога што послодавац не испуњава законску обавезу и неуплаћује стаж, због чега радник не може да оде у пензији, што је неопходно законски променити.
Шефица посланичке групе "За европску Србију" Нада Колунџија рекла је да та група подржава извештај заштитника грађана и све иницијативе које могу да унапреде област људских права, али да у њему има делова који су "опште политичке квалификације".
Она је позвала омбудсмана да заједно у наредном периоду раде на побољшавању закона како би се та област унапредила, и истакла да не треба да буде сумњи да владајућа већина и Влада Србије имају вољу да граде друштво у коме ће грађани бити у средишту.
И посланици Уједињених региона Србије подржавају извештај омбудсмана и његов рад, наводећи да постоји помак у остварењу људских права у Србији, али да држава више мора да ради на заштити мањинских права, борби против дискриминације.
Посланик УРС-а Жељко Ивањи је оценио да се државни органи често према грађанима понашају бахато, као и да је грађанима угрожено право на приватност, јер Безбедносно-информативна агенција често "погрешним и прешироким тумачењем" подзаконских аката прибавља податке, што је "недопустиво".
И ЛДП подржава извештај омбудсмана, али и указује да често у друштву постоји "незрео" однос према независним регулаторним телима, као и да је недопустиво да државни органи или органи локланих самоуправа не поштују његове препоруке.
Посланик ЛДП Кенан Хајдаревић сматра да више пажње треба посветити мањинским правима, и да у наредном периоду треба више радити на запошљавању мањина у јавним службама, пре свега полицији, војсци и правосуђу. Највеећим допрносом заштитника грађана у прошлој години Хајдаревић сматра то што су Бошњаци "задржала поверење у институције Србије".
ДСС је навео да се грађани често жале на администрацију и њену спорост у раду, неусклађеност процедура и на проблем дискриминације, али и насиља у породици, над женама.
Радикали су оценили да су грађани незадовољни радом државне службе, а заштитнику грађана замерили што се "устручава" да прозове по имену неког министра, председника општине или директора.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар